OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

anton çehov’un bütün oyunları

 

IMAG0827-1

çehov’un bütün oyunları

 

Toplu yapıtlarının ilk cildi 1901 yılında yayımlanan Anton Çehov’un Bütün Oyunları I-II Everest Yayınları tarafından Mehmet Özgül çevirisiyle yapılan yeni basımları  okura sunuldu.

vişne bahçesi

Çocukluk yıllarından itibaren tiyatroya büyük bir ilgi ve sevgi duyan Anton Çehov’un oyunlarının ikinci kitabı da Everest Yayınları tarafından okurla buluşturuldu. Vanya Dayı adıyla yayımlanan Bütün Oyunları -I adlı yapıtta sekiz Çehov oyunu yer alıyor. Bu yapıtta yer alan oyunların adları şöyle sıralanıoyor:”Tütünün Zararları,”  “Ayı,”  “Bir Evlenme Teklifi,” “İvanov, ”  “Anayol Kıyısında,”  “Yazlıkçı” ve “Düğün”. Puşkin Ödülü’nü aldığı 1887 yılında “İvanov” adlı tiyatro oyunu da Moskova’daki Korsch Tiyatrosu’nda sergilendi.

 

vanya dayı

Anton Çehov’un ‘Vanya Dayı’ adıyla yayımlanan oyunlar toplamının ikinci kitabında ise  dört oyun yer alıyor. Bu yapıtta yer alan oyunların adları ise şöyledir: “Jübile,” “Martı,”  “Üç Kız Kardeş” ve “Vişne Bahçesi”. yapıta adını veren “Vanya Dayı”nın büyük başarı kazanması yazarın “Vişne Bahçesi” ve “Üç Kız Kardeş” adlı yapıtlarını yazmasına yola açtı.

Tedavi için gittiği Kırım’da oynandığında büyük bir başarı elde edcek “Martı” adlı oyunun ilk yazma çalışmalarını yaptı. Tolstoy ile de burada tanıştı. Akademiye seçilen Çehov, çar’ın Tolstoy’un Akademiye girişini onaylamamsı nedeniyle buradan ayrıldı.

 

Yer yer felsefi bir hava taşıyan Çehov’un  güldürücü öğelerin ağırlık kazandığı oyunlarında bile kişiyi derin düşüncelere salan görüşlere  her zaman rastlanan oyunlarını bir kez daha okumanın zamanıdır diye düşünüyorum.

Mustafa ASLAN

 

————————————–

-Anton Çehov, Bütün Oyunları-I(Vişne Bahçesi) , Türkçesi:Mehmet Özgül,  Everest Yayınları’nda birinci basım Ekim 2013, İstanbul

-Anton Çehov,Bütün Oyunları-II (Vanya Dayı), Türkçesi:Mehmet Özgül, Everest Yayınları’nda birinci basım Ekim 2013, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016