OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

capelo bahçesi(javier vasconez)

 

capelo bahçesi-MUSTAFA ASLAN

Javier Vasconez’in ‘Capelo Bahçesi’ adlı romanı insan-doğa, hukuk – suç ve öç kavramlarının irdelendiği roman Everest Yayınları arasında çıktı.

 

doğa

Javier Vasconez’in  ‘Capelo Bahçesi’ adlı romanı baştan sona kadar kişiyi doğanın  egemen olduğu bir tabloda gezdiriyor. İzlek, konusunda bir tek şey söylenmese de uzam doğa demek çok da yanlış olmaz. Ayrıca önemli kahramanlardan birisi doğadır.

“Ormanda toplanmış köklerle ağır ateşte hazırladığı içkiyi yudumladıktan sonra, hemen hemen bir çılgın kadar güçlü, özgür, dev gibi bir adam boyutu kazandığını anlatıyordu.” (s.50)

Bahçe, bitki ve insan arasında bir bağ kuran yazar, kişi yaşamıyla ilgili kimi çıkarımlarda da bulunuyor.

 

adalet, suç ve öç

Capelo bahçesi adlı romanında Javier Vasconez, okura bir cinayet düğümünü de romanın ilerleyen sayfaları arasında verir. Gerilimin iplerini elinde tutan yazar bu cinayetle birlikte dalet kavramını da ortaya atıyor.

Adalet kavramını suçla birlikte gündeme getiren yazar, bir hukuk adamının öç duygularını da romanının sayfaları arasından okurla paylaşıyor.

“Sonunda Sorella, bodrumda Matilde’nin başına ne geldiği hakkında açık bir kanıya, hatta aşağı yukarı herhangi bir kanıya varamayacağını sezinledi. O günden sonra yargıcın gözlerini kin bürüdü, kendi tarzında gücün kırbacını elinde tutan, öç almak isteyen bir adama dönüştü.” (s.81)Javier Vasconez’in ‘Capelo Bahçesi’ adlı romanı doğa uzamı ve kahramanı içerisinde adalet kavramını ilişkin sorgulama yaptırıyor, okura; bana göre. Zevkle okunanbir roman, ‘Capelo Bahçesi.’

MUSTAFA ASLAN

——–

Javier Vasconez, Capelo Bahçesi,  Çeviren:Yıldız Ersoy Canpolat, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Ekim-2012, İstanbul

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016