OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Cahillikler Kitabı-1

Cahillikler Kitabı-1

Bilmediklerimiz Ve Yanlış Bildiklerimiz

Alfa Yayınları John Llyod-John Mitchinson’un yazdıkları Cahillikler Kitabı-1 (Bildiklerimiz ve Yanlış Bildiklerimiz) okura sunuldu.

“Şapkalar ilk olarak on dokuzuncu yüzyılda “panama” şapkaları denildikleri, Avrupa ve Kuzey Amerika’da görüldüler çünkü Panama’da bulunan nakliyeciler vasıtasıyla ihraç edildiler.” (s.401)

John Llyod-John Mitchinson’un yazdıkları Cahillikler Kitabı-1 (Bildiklerimiz ve Yanlış Bildiklerimiz) adlı kitaptaki konulardan kimilerini şöyle sıralayabiliriz:

Sekizinci Henry’nin kaç karısı oldu? Kurşun kaleminizi emerseniz başınıza ne gelir? Külkedisinin ayakkabıları neyden yapılmıştır?Robin Hood’un taytı  ne renkti? Havuçlar ne renktir? En uzun hayvan hangisidir?  Flamingolar neden pembedir? Hindistancevizinin içinde ne vardır?

Noel Baba nereden gelir? 100 yaşınıza geldiğinizde ne kazanırsınız? Britanya’nın ilk başbakanı kimdir? Kaç burun deliğiniz var? Dünyanın en kuru yeri neresi? En yüksek dağ nerededir? En çok nerede bir dolu fırtınasına yakalanma olasılığınız vardır? Dünyadaki en uzun dağın ismi nedir? Hangi kuş boyuna göre en küçük yumurtayı bırakır? Bir tavuk kafası olmadan ne kadar hayatta kalabilir? Yaban sıçanları nasıl ölür? İskoçya tarafından işgal edilen son ülke hangisidir? Hindiler nereden gelir? İspanyollar neden peltek konuşur? Dağ sıçanları insan öldürür mü?Neyin üç saniyelik hafızası vardır? Kaç tane galaksi çıplak gözle görülebilir?Marco Polo nereliydi? İngiltere’yi tütün ve patatesle kim tanıştırdı? Buhar makinesini kim icat etti? POM neyin kısaltmasıdır? Hangi din oyuncak bebeklere iğneler sokarak insanları lanetler? Kahve neyden yapılır?

Telefonu kim icat etti? Bunlardan hangisi Çin buluşudur?

John Llyod-John Mitchinson’un yazdıkları Cahillikler Kitabı-1 (Bildiklerimiz ve Yanlış Bildiklerimiz)’den önce Nasıl bilirdiniz? adlı yapıt yine Alfa Yayınları tarafından okura ulaştırılnıştı.

Birbirinden ilginç konularla tanışmak mı istiyorsunuz?

Öyleyse,John Llyod-John Mitchinson’un yazdıkları Cahillikler Kitabı-1 (Bildiklerimiz ve Yanlış Bildiklerimiz)  adlı kitabı okuyunuz.

 

 

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::

Cahillikler Kitabı-1 (Bildiklerimiz ve Yanlış Bildiklerimiz), John Llyod-John Mitchinson, Çeviren:Nazlıcan Saltan, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul,  Haziran 2018

Meraklısına:

NASIL BİLİRDİNİZ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016