OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

çağlayanlar (a. hikmet müftüoğlu)

 

çağlayanlar (a. hikmet müftüoğlu)

Çağlayanlar’ Ahmet Hikmet Müftüoğlu’nun ders vermeyi amaçlayan masallardan oluşan bir yapıt. Müftüoğlu yapıtı oluşturmasının nedeni ‘önsöz’de belirtiyor. ‘Önsöz’de ulusumuzu bekleyen tehlikelere dikkat çekiyor. Fazla süslemeden yazdığını söylediği masalları okurunun ruhu gibi süssüz olmasını istediğini belirtiyor.

 

Müftüoğlu ‘önsöz’de Avrupa ve uygarlık (medeniyet) konularına değiniyor. Uygarlığı (medeniyeti) bir gürültü olarak belirtiyor. Yazar bu konudaki görüşlerini şöyle dile getiriyor:”Ve makineyi Avrupa’nın elinden aldığın zaman, senin ruhum onunkinden daha asil, senin kalbin onunkinden daha temiz olduğunu meydana koyacaksın.”

 

Hikmety Müftüoğlu’nun ‘Çağlayanlar’ adlı yapıtında yer alan öyküler Alparslan Masalı, Yarayı Kanatan, Padişahım Alınız, Menekşelerimi Veriniz, Altın Ordu, Üzümcü, Sümbül Kokusu, Turhan Nasıl Çıldırdı? Ayşe Kızla Vato, Yatağan, Rahat Döşeği, Maviş, Bahar, Bayram, Gözyaşı Çeşmesi,  Matemin Kuvveti, İnci ve Yakarış adlarını taşıyor.

Hamdullah Suphi Bey’e adadığı “Ayşe Kızla Vato” adlı masalında okura şöyle sesleniyor, hemen her masalında olduğu gibi:”Ey Türk ili! Viranelerinin enkazıyla ihtişamlı yapılar süslenir. Sen nasıl bir ocaksın ki soğumuş küllerinde ateşler gizlidir. Baykuşlardan bülbül sesi gelir… Ey Türk kadını… (s.s. 99-100)

Ahmet Hikmet Müftüoğlu’nun ‘Çağlayanlar’ adlı kitabında yer alan masallarındaki iletiler milli bilincin yerleşmesinin yanı sıra milli bilincin gelişmesini amaçlıyor.

 

 

Mustafa ASLAN

 

——————————————————————————-

A. Hikmet Müftüoğlu, Çağlayanlar, Kapı Yayınları’nda I. Basım:Mayıs 2013-İstanbul

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016