OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

caché – Saklı

IMAG2349

Saklı

Catherine Wheatley’in Haneke’nin ‘Saklı’  adlı filmini irdelediği yapıtı.

Çok ödüllü, Michael Haneke‘nin ‘Saklı’ adlı filmi, Daniel Auteuilve Juliette Binoche‘nin iyi bir oyunculuk dergiledikleri  film psikolojik (bilinçaltı)  ve gerilim ögeleri içeriyor.

gerilim

Yapıt, filmin  kimi gerilim özellikleri taşıdığını zaman zaman belirtiyor. Paris’te bir televizyonda edebiyat programı yapan Georges Laurent’e kendisinin ve yakınlarının yaşadıkları çevreyle ilgili görüntülerin olduğu bir video kaseti geliyor. Sadece bu kadar olsa iyi. Video kasetle birlikte bir de kanlı fotoğraf geliyor. Bunları başka kasetler izliyor. Buna gerilim denmez de ne denir? Başta Catherine Wheatley ‘Saklı’yı izleyen bir arkadaşının duygularını anlatıyor. İlerleyen sayfalarda gerilim konusuna yeniden dönüyor. Eve ard arda gönderilen görüntüler izleyiciyi ister istemez ‘ilm hakkında gerilim filmi kararını  vermeye ittiği belirtiliyor, ‘Saklı’ adlı yapıtta.

Haneke “saklı”yı anlatıyor

IMAG1803‘Haneke  Haneke’yi anlatıyor adlı yapıtta  ‘Saklı’nın ortaya çıkışı ile ilgili bir soruya verdiği yanıtta ‘Saklı ‘ nın ortaya çıkışını açıklıyor:”Yo, yo, 17 Ekim 1961 dramıyla ilgili o belgeseli seyrettiğimde, hali hazırda senaryoyu kurmakla meşguldüm zaten. Belgesel bana ihtiyaç duyduğum siyasal olayı sağlamış oldu. Yeni yetme bir oğlanın kıskançlık nedeniyle bir başka genci ihbar etmesinin, ilerleyen yıllarda geçmişindeki bu olayla yüz yüze geldiğinde kendini vaktiyle hissetmediği kadar suçlu hissetmesini anlatmak istiyordum. Olayların yaşandığı sırada, kahraman o yaştaki hemen herkes gibi bencil bir çocuktur. Fakat yetişkin olduğundan başka türlü davranma fırsatı olabilir…” (s.314)

Catherine Wheatley’in  ‘Saklı’  adlı kitabı Haneke’nin ‘Saklı’ adlı filminin her aşamasını içeriğiyle ve oyuncularının durumlarıyla da veren yapıt ünlü yönetmenin yanı sıra sinema hakkındaki bilgilerimizi de pekiştiriyor.

Mustafa ASLAN

——————————-

Kaynakça:

-Catherine Wheatley, Caché-Saklı, Çeviren: Süha Sertabiboğlu, I. Basım Alfa Yayınları, İstanbul, Eylül 2014

-M. Cieutat- P. Rouyer, Haneke Haneke’yi Anlatıyor, Çeviren: Siren İdemen,I. Basım: Alfa Yayınları, İstanbul, Mayıs-2014

Updated: 15 Eylül 2014 — 07:14

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016