Buzlar Sfenksi

IMAG2573

Buzlar Sfenksi

Edgar Allan Poe’nun “Artur Gordon Pym’in Öyküsü”nün yarım kalan yapıtının süreri nitelğini taşıyan Jules Vernes’in ‘Buzlar Sfenksi,’ adlı romanı Alfa Yayınları arasında bir kez daha okurla buluştu.

 

poe tutkunu bir kaptan

Jules Verne ‘Buzlar Sfenksi’ adlı yapıtında, yarım kalan romanını tamamlamanın yanı sıra Poe’nun yapıtlarının izini sürüyor. Yapıtın önemli kahramanlarından Kaptan Len Guy aracılığıyla yapıyor. Tam bir Edgar Allan Poe tutkunu olan kaptan sadece yarım kalan romanın izini sürmekle kalmıyor öteki yapıtlarına değiniliyor.

“Böylece -ancak Edgar Poe gibi bir dahinin hayal edebileceği türden- bir felaket sonucunda Tsalal kesin olarak terk edildi. Güneybatı takım adalarına sığınan yerliler “beyaz hayvan”ın korku ve ölüm getirdiği bu adayı ebediyen terk etmişlerdi…” (511)

belgesel

Jules verne’in ‘Buzlar Sfenksi’ adlı yapıtı aynı zamanda doğayla ilgili belgesel sunan bir yapıt olarak çıkıyor karşımıza. Gemiyle yapılan gezi sırasında varılan her yer anlatılıyor. Bu yerlerin doğasıyla ilgili okur bilgilendiriliyor. Hayvan ve bitki örtüsü hakkında  okur bir romanın çerçevesi içinde kalınarak bilgilendiriliyor.

“Bu canlı bir hayvan, olaganüstü iri bir canavar, kutup bölgelerinde hala kalıntıları bulunan şu iri fillerden bin defa daha büyük boyutta bir mastodon muydu? … İçinde bulunduğumuz ruh halinde buna inanabilirdik -mastodonun üzerimize atılacağı ve bir pençe darbesiyle kayığımızı paramparça edeceğine de…” (s.532)

Edgar Allan Poe’nun “Artur Gordon Pym’in Öyküsü”nün sürerini okumakla kalmayıp, güzel bir doğa belgeseli izliyorsunuz,  Jules Verne’in ‘Buzlar Sfenksi’ adlı yapıtında

Mustafa ASLAN

————————

Buzlar Sfenksi, Jules verne, Çeviren:Hasan Fehmi Nemli,  Alfa Yayınları’nda I. Basım: Aralık 2014, İstanbul

 

 

Updated: 23 Aralık 2014 — 07:36

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir