OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Büyülü Gezgin

IMAG2866(1)Büyülü Gezgin

Rus Edebiyatında önemli bir ad olan Nikolay Leskov’uu ‘Büyülü Gezgin‘ adlı yapıtı Everest Yayınları arasında okurla buluşturuldu.

doğa

Nikolay Leskov’un ‘Büyülü Gezgin ‘ adlı yapıtında yer alan öykülerinde  doğa önemli bir yer tutyor. Doğa ve doğadaki canlılar arasındaki ilişkileri de görüyoruz onun öykülerinde. Doğa insan, bitki bağlantılarının yanı sıra hayvan ve insan  arasındaki ilşkileri de okura sunuyor. Özellikle yapıta adını veren öyküyü iyi bir örnek olarak gösterebiliriz.

“… Bu parlaklığın  insanda yarattığı sersemlik , sorguç otlarının yaptığından daha beterdi.  O sıradanerede  olduğumu, dünyanın  hangi tarafında  bulunduğumu bilemezdim…. Bozkırın sorguç otlarının sarmış bölümü bir dereceye kadar iyiydi; Sırtlarda en azından yer yer kır mavi yapraklarıyla  adaçayı, pelin ve kekik otları göze çarpardı.” (s.79)

görüşler

Nikolay Leskov’un ‘Büyülü Gezgin’ adlı yapıta okuru bilgilendirmek amacıyla birçok saygın yazardan görüş aldığı görülüyor.  Bunlar arasında Alberto Manguel, Tolstoy, Alice Muınro, Maksim Gorki ve Walter Benjamin adlarını sayabiliriz. Maksim Görki, Leskov için, “Leskov kökleri derin biçimde… halkın içinde olan, bütün yabancı etkilerden uzak kalan yazardır, “diyor. Tolstoy ise, “Fabl kadar güçlü, hayat gibi çılgın hikayeler,” diyor Leskov için.

Yapıtın sonuna eklenen Walter Benjamin’in Leskov hakkındaki yazısı ise oldukça doyurucu bir nelik taşıyor. W. Benjamin, “Görüldüğü gibi dünyanın Leskov’un hikayesinde resimlendirilen gidişi , tek anlamlı bir biçimde  belirlenecek gibi  değildir. Bu gidiş eskatolojik yönden mi, yoksa tabiatçı yönden mi belirlenmiştir? Kesin olan tek şey, onun, tam da dünyanın gidişi olduğu için, bütün gerçekten tarihsel olan  kategorilerin dışında  bulunmasıdır. Leskov bize insanın içinde  bulunduğu tabiatla  uyum içinde olduğuna inanacağı çağın geçmiş olduğunu söyler.”(s.297)

‘Büyülü Gezegen’ adlı öykü kitabı  Rus Edebiyatının saygın adlarından Nikolay Leskov’u tanımak açısından dikkat çeken bir yapıt.

Mustafa ASLAN

————-

Büyülü Gezegen,  Nikolay Leskov, Çeviren:Kayhan Yükseler, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul,Ocak 2015

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016