OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

eminim şaka yapıyorsunuz bay feynman

 

eminim şaka yapıyorsunuz bay feynman

‘Eminim Şaka Yapıyorsunuz Bay Feynman’ Nobel fizik ödülü sahibi bir bilim insanın yazdıklarından oluşan bir kitap. Ünlü fizikçi Richard P. Feynman’ın yapıtı Alfa Bilim dizisinden okura sunuldu.

bir bilim insanı yetişiyor

Feynman’ın ‘Eminim Şaka Yapıyorsunuz Bay Feynman’ adlı yapıtında çeşitli konulara değini liyor. Elbette bu yazılar Feynman’ın yaşadıklarının özünden oluşuyor. Yapıtı okurken bir bilim insanının da nasıl yetişytiğini öğrenmiş oluyoruz.

merak edilen konular

Feynman’ın ‘Eminim Şaka Yapıyorsunuz Bay Feynman’ adlı yapıtında merak edilen bir çok konuya değiniliyor. Bir bilim insanının serüvenlerinden süzülerek oluşan yapıtta kimi zaman yanlışlarımızla yüzleşme olanağı da buluyoruz.

 

eğitim

Feynman’ın yapıtının bir yönü de eğitime ilişikin bir yapıt olduğunu söylemek yanlış olmaz, bence. Çünkü bir bilim insanının serüvenini eğitimin dışında düşünmek ne kadar doğru olur? sorusu çok da yanlış olmaz.

“Sonunda farklı disiplinlerle ilgili insanlar arasında bir diyalog yolu geliştirip geliştiremediğimiz sorununu -bizim ikinci temek problemimiz- tartışırken ilginç birşeyin dikkatimi çektiğini söyledim. Her birimiz “eşitlik etiği”nin kendi düşüncemize  göre ne olduğu hakkında konuştu. Diğer kişilerin görüşlerini hiç dikkate almadık. Örneğin tarihçi etik problemlerini anlamak için tarihte nasıl bir evrim geçirdiğine ve nasıl geliştiğine bakmak gerektiğini önerdi.” (s.279)

Richard P. Feynman’ın  ‘Eminim Şaka Yapıyorsunuz Bay Feynman’ adlı yapıtı bir fizikçinin herkesçe ve zevkle okunacak bilgilecek bir yaşam serüveni.

MUSTAFA ASLAN

——————————————————————

Richard P. Feynman, Eminim Şaka Yapıyorsunuz Bay Feynman, I. Basım:Alfa Yayınları Bilim Dizisi, İstanbul, Ocak 2013

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016