OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Büyük Önder Atatürk’ten Çocuklara Öyküler

 

Büyük Önder Atatürk’ten Çocuklara Öyküler

Adnan Özyalçıner’in Büyülü Fener Yayınları arasında Büyük Önder Atatürk’ten Çocuklara Öyküler adlı yapıtı okura sunuldu.

Özyalçınar yazdığı kısa  önsözde, “Mustafa Kemal Atatürk, ülkemizi düşmanlardan temizleyerek kurtarmıştır. Ardından yaptığı devrimlerle yeni bir Türkiye yaratmıştır. Bağımsız, çağdaş, laik, özgür, demokratik bir Türkiye bırakmıştır bize. Din, dil, ırk, mezhep ayrılığı olmayan kardeş bir toplum yaratmıştır,” diyor.

BÖLÜM BAŞLIKLARI

Yazar yapıtında Atatürk’ün yaşamını çocukluğundan başlayarak veriyor. Bölümler  adlandırılarak okura sunuluyor. Her bölüm büyük önderin yaşamının bir bölümünü anlatıyor.

Adnan Özyalçıner’in Büyük Önder Atatürk’ten Çocuklara Öyküler adlı yapıtta yer alan bölümlerin adları şöyle sıralanıyor: Selanik’te Bir Ev, Evimin Direği, El Yazması Gazete, Memleketin Her Yerinde, Çanakkale Geçilmez, Geldikleri Gibi Giderler, İkisi de Mutluydu,Büyük Zafer, Yol Arkadaşı,Ankara’nın İlk Günleri ve Atatürk’ün Çocukları.

 

DİL VE ANLATIM

Adanan Özyaçıner, Büyük Önder Atatürk’ten Çocuklara Öyküler adlı yapıtında büyükler için yazdığı öykülerde de olduğu gibi yalın ve anlaşılır bir dil kullanıyor. Yazar bu kitabında dil ve anlatım konusunda çocuklara uygun olması konusunda daha dikkatli davrandığı görülüyor. Çünkü cümleler çok uzun olmadığını görüyoruz. Zor bir dönemi anlatmasına, bir çok değerli belgeden süzerek aldığı bilgileri gayet anlaşılır bir şekilde anlatırken çocukların bilmeyeceği, anlamayacağı sözcükleri kullanmamaya dikkat ettiği görülüyor.

Adnan Özyalçıner’den Büyük Önder Atatürk’ten Çocuklara Öyküler adlı armağan bir kitap olarak görüyorum. Bugünlere nasıl gelindiğini yarının büyükleri çocuklarımıza anlatmak açısından önem taşıyor, bu çalışma.

 

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::::

Büyük Önder Atatürk’ten Çocuklara Öyküler, Adnan Özyalçıner, I. Basım:Büyülü Fener Yayınları, İstanbul, Ağustos 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016