OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

büyük dünya mitoloji ansiklopedisi-mustafa aslan

 

büyük dünya mitoloji ansiklopedisi-mustafa aslan

 

DÜNYA MİTOLOJİSİ

 

Arthur Cotterell ve Rachel Storm’un Büyük Dünya Mitoloji Ansiklopedisi Alfa Yayınları arasında okura sunuldu. İnsanlığın ortak mirası olan dünya mitolojiisini eli ayağı düzgün bir kitapta sunmaları azımsanacak bir şey değil.

 

Görsel şölen

 

Yapıt bir bilgi aktarımının yanında görsel açıdan da oldukça zengin olduğu görülüyor. Resimler, fotoğraflar, gravürler ve haritalarıyla tam bir görsel şölen sunuluyor, okura. Anlatımlar resimlerle bolca destekleniyor. Konuya çok uzak olan birisi bile görsel okuma yaparak kolayca anlayabileceği bir nitelik taşıyor. Renkli ve kaliteli görsellerin ve metinlerin birbirini desteklemesi yönüyle kitap her yaş ve kültürden kişiye sesleniyor. Resimler, gravürler ve haritalar kitabı okumayı ve öğrenmeyi zevkli bir duruma dönüştürüyor.

 

Öteki farklılıklar

 

Arthur Cotterell ve Rachel Storm’un Büyük Dünya Mitoloji Ansiklopedisi’nde Yunan, Roma, Pers, Hint, Çin, Norveç, Kelt, Mısır ve Batı Asya Mitleri yer alıyor.

Kitaptaki her bölüm kendi içinde abecesel sıraya göre düzenleniyor. Örneğin:Yunan Mitolojisi ile ilgili bölüm kendi içinde abecesel bir sıralama içinde A’dan başlayarak Z’ye kadar veriliyor, Roma Mitolojisi de kendi içinde …

 

Her bölümün abecesel bir sistem içinde verilmesi, anlatılanların bolca resim, gravür ve haritalarla desteklenmesinin yanında her bölümün başında bilgi de veriliyor. İlgili bölümün öne çıkan konu ve kişilerini ele alarak anlatıyor, kitap.

 

Kitabın İskandinav mitolojisi adlı bölümde ‘Doğa Ruhları’ için şöyle deniliyor:

“Elektrikli gökleri, buzdan çölleri ve taşkın akarsuları ile İskandinavya’nın çarpıcı yeryüzü şekilleri, yüzyıllar içinde kolaylıkla doğa ruhlarıyla dolmuştur. Bu ruhlar, doğanın gizemli ve tehditkar güçlerini cisimleştiren korkunç buz, fırtına ve ateş devleri halinde dağlarda ve karlı yamaçlarda dolaşır.” (s.188)

 

Arthur Cotterell ve Rachel Storm’un Büyük Dünya Mitoloji Ansiklopedisi adlı çalışması birçok açıdan daha önce yayınlanan mitoloji kitaplarından farklı. Başta görsel bir şölen sunması ve sistematik farklılığı yapıtın yerini belirginleştiriyor.

 

Arthur Cotterell, Rachel Storm, Büyük Dünya Mitoloji Ansiklopedisi, 1. Basım: Alfa Yayınları, İstanbul, 2011

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016