OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Büyük A

IMAG1646_1

BÜYÜK A

 

Nilüfer  Güngörmüş’ün öykülerinin yer aldığı ‘Büyük A’ adlı yapıtı Everest yayınları tarafından okura sunuldu.
Nilüfer Güngörmüş’ün ‘Büyük A’ adlı yapıtına on altı öykü yer alıyor. Kitaptaki öykülerin adları şöyle sıralanıyor: “büyük a, kardeşimle bir sırrımız, eli oraklı beyaz elbiseli, olga katunal, hatıralar, mendil ya da mucize, bir garip dans, yalnızlığa karşı kendine ipek şallar ördürebilirsin, atomların sırrı, yolda kan görürsen, bir- ki, üç ölüm, ah ciny, güzel ile çirkin, reiteime, yazı eli – rüya için çalışma, akasyakasya-sen ye teyze- torununa da yedir-“

 

İçimizden geçen öyküler

 

Nilüfer Güngörmüş’ün ‘Büyük A’ adlı yapıtında yer alan öyküler için sözü çok uzatmaya gerek kalmadan içimizden geçenlerin öyküleştirilmesidir diyebiliriz. Kitabı okuduğunuzda her öykü için “Ben de böyle düşünmüştüm filan zaman” diyebilirsiniz. Yazar da farklı duygulanım durumlarımızda içimizden geçenleri öyküleştirerek okura sunuyor, bu kitabında.

“AY uçurumun hemen tepesinde, aşağıdaki ovadan görünmeyeceği bir yerde durmuş bize bakıyordu. Buz gibi meraklı bakışlarıyla dehşet verici bir hali vardı. kardeşim yerden bir taş almak için eğildi. AYIN yakınlığı hareketlerimize çok büyük bir ağırlık veriyordu.” (s.s. 22-23)

Çocuk ve oyun

Nilüfer Güngörmüş’ün ‘Büyük A’ adlı yapıtındaki öykülerde yalnızlık, ölüm, anne, çocuk, oyun ve kardeş göze çarpan konular arasında yer alıyor. Özellikle çocuk ve oyun izleğine dikkat çekmek gerekiyor. yazar kimi öykülerinde çocuk ve oyun bağlantısını çok iyi veriyor.  “Yazı eli – rüya için çalışma”, “Güzel ile çirkin”,  adlı öykülerini örnek gösterebiliriz.

”           BEN

Ben güzelim ben çirkinim oynayalım

SEN

Olur. Ama ben güzelim ben başlarım.

BEN

Tamam.

Benim sesim senin sesin oyunu.

SEN

Ben güzelim benim sesim kulaklarını okşar.

BEN

Ben  çirkinim benim sesim kulaklarını tırmalar.

…” (s.93)

 

Nilüfer  Güngörmüş’ün  ‘Büyük A’ adlı yapıtında kadın duyarlılığının izlerinin ağır bastığı öyküler yeralıyor.

Mustafa ASLAN

—————————–

 

Büyük A (Öykü), Nilüfer Güngörmüş, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Eylül 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016