OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

bütün aşklar birbirine benzer

1384030948438

 

bütün aşklar birbirine benzer

‘Bütün Aşklar Birbirine Benzer’ Ayhan Bozkurt’un ‘Barikattaki Çocuk’tan sonra kaleme aldığı yapıtı medya iktidar ilşkisi, üzerinde duruyor eski bir aşk ve uzam olarak seçilen İstanbul’la birlikte.

medyanın durumu

‘Bütün Aşklar Birbirine Benzer’ bir yanıyla medyayı irdeleyen bir yapıt. Yazar medyayı birçok yönden masaya yatırıyor. Medyanın iktidarla ilişkisinden başlayarak sorguluyor. medya patronlarının asıl işlerinin dışındaki alanlarda  ticaretle uğraşmaları ise yapıtın dikkat çektiği konulardan biri. Buradan değişik ticari alanlarda at koşturan medya patronunun ister istemez  iktidarla ilişkileri iyi tutmak zorunda kaldığının altı çiziliyor.

İstanbul

‘Bütün Aşklar Birbirine Benzer’de Ayhan Bozkurt uzam olarak seçtiği, aşkın adı dediği  İstanbul’a zaman zaman  ayrıntılı yer verdiği gibi sorunlarını da gündeme getiriyor, övgülerini de anımsatarak söyleyecek olursak. Gezi Olayları’na romanının girişinde değinen yazar İstanbul’un trafik sorununu yapıtın hemen her yerinde okura duyumsatıyor.

“…Bu şehir Büyük İstanbul… Şiirlere ilham olmuş, bilginlerin kimsesizlerin, şairlerin, yalnızların şehri İstanbul… Aşkın adıdır İstanbul:..” (s.60)

Ayhan Bozkurt’un ince bir medya eleştirisi yaptığı ‘Bütün Aşklar Birbirine Benzer’ güncel olayları da bulabileceğiniz bir roman.

Mustafa ASLAN

——————

Ayhan Bozkurt, Bütün Aşklar Birbirine Benzer, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Ekim 2013

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016