OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Burgazada’da Bir Ağustos Pazarı Gibi/mustafa aslan

 

23/9/2012

 

Burgazada’da Bir Ağustos Pazarı Gibi/Mustafa ASLAN

‘Burgazada’da Bir Ağustos Pazarı Gibi’ nin yazarı İstanbul doğumlu  Esther Heboyan okurumuzun yabancısı olmadığı bir ad. 2006 yılında ‘İstanbul Yolcuları’ adlı bir derlemesi yayımlandı. 2007′de Nedim Gürsel’le ‘Şehirden Şehire: Gölgeler ve İzler’ i yayınladılar. Elbette Esther’in çeviri çalışmalarını da unutmamak gerek diye düşünüyorum.

‘Burgazada’da Bir Ağustos Pazarı Gibi’ de Esther Heboyan kadın, göç, göçmenlik ve İstanbul izleklerini öne çıkarıyor, öteki izleklerin yanında.

‘Burgazada’da Bir Ağustos Pazarı Gibi’deki kimi öykülerde kahraman/anlatıcı/yazar çakışması görülüyor. BU öykülerde, Heboyan yazar/kahraman ve anlatıcı olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle İstanbul izlekli öykülerde bu durum daha belirginleşiyor.

göç ve göçmenlik

Heboyan’ın ‘Burgazada’da Bir Ağustos Pazarı Gibi’ adlı öykü kitabındaki öykülerin ağırlıklı izleklerinden birisi de göç ve göçmenlik sorunudur. Sıkça alt üst oluşların yaşandığı coğrafyalardaki insanların tek seçeneği olarak çıkıyor karşımıza göç ve göçmenlik.

Yunan ve Ermeni edebiyatı özellikle göç ve göçmenlik konusunda çok benzeşiyor. Anadolu’dan çeşitli nedenlerle göç eden ya da göç etmek zorunda kalan Ermeni ve Rumların göç öncesi ve sonrasında yaşananların ortaklığı noktasında dikkat çekiyor.

Yurdundan ayrılanlar gittikleri yerde de mutlu olamazlar. Orada ‘öteki’ olarak bakılır hep. Tasos Avgerinos, Dido Sotiriyu bu konuda iki önemli örnek Yunan Edebiyatı’ndan…

Heboyan’ın ‘Burgazada’da Bir Ağustos Pazarı Gibi’deki öykülerinde de göç sonrası yaşanılan olumsuzluklar göze çarpıyor. Yazar bunu yaparken siyasive konomik belirleyici kimi etkenleri de koyuyor öykülerinde. Örneğin, ‘İnsanların En Mutlusu’ adlı öyküde yurdundan göçmenlerin sorunlarını dile getiriyor.

‘Burgazada’da Bir Ağustos Pazarı Gibi’ de Esther Heboyan İstanbul, kadın ve göç sorunları ağırlı izleğin oluşturduğu öykülerini paylaşıyor okurla.

 

MUSTAFA ASLAN

 

—————————-

Esther Heboyan, Burgazada’da Bir Ağustos Pazarı Gibi, Çeviren:Yaşar İlksavaş, I. Basım: Everest Yayınları, İstanbul-Ağustos 2012

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016