OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

BULMACALAR DİYARINA AYNANIN İÇİNDEN YOLCULUK

BULMACALAR DİYARINA AYNANIN İÇİNDEN YOLCULUK

Büyük küçük herkesin tanıdığı Alice Harikalar Diyarında adlı yapıtının yanı sıra Lewis Carroll’un Alice Bulmacalar Diyarında ve Alice Aynanın İçinde adlı yapıtları Alfa Yayınları tarafından okurla buluşturuldu.

“Norman hüzünlendi. “Düşünmem için zaman ver,” dedi. “Düşünmeliyim.” Gezginler bir kez daha sessizliğe  gömüldü. Sessizliği bozan tek şey, Başkomutan’ın kişisel denetimi altında  hala ağıldan ağıla geçici olarak taşınan talihsiz minik domuzların uzaktan gelen acı çığlıklarıydı.” (Alice Bulmacalar Diyarına Yolculuk, s.55)

SERÜVEN, MATEMATİK VE SATRANÇ

Lewis Carroll’un Alice Bulmacalar Diyarında bulmacalar yer alırken Alice Aynanın İçinde adlı yapıtında ise bir satranç serüveni yer alıyor. Alice Bulmacalar Diyarında serüvenle birlikte verilen matematik bulmacaları ise bir başka renk katıyor yapıta. Sözü edilen matematik bulmacalarını çözemediyseniz üzülmeyin yanıtlar yapıtın son bölümünde veriliyor.

“”Yaşlı kadın yeğenine, “Oranları hesaplarsan sen de benzer bir hediye alırsın,” diye fısıldadı ve ağabeyinin arkasından gitti.” (Alice Bulmacalar Diyarına Yolculuk, s.69)

Alice Ayna’nın İçinde ise satranç taşları belirgin kahramanlar arasında yer alıyor. Satranç taşlarıyla kotarılan romanın serüveni okuru değişik bir dünyaya götürüyor.

EĞİTİM

Lewis Carroll’un Alice Harikalar Diyarı’yla birlikte okura sunulan Alice Bulmacalar Diyarında ve Alice Aynanın İçinde adlı yapıtları eğitim açısından oldukça önem taşıyor. Her iki yapıt okurun düş dünyasını geliştirmesine katkıda bulunabilecek yapıtlar arasında yer alıyor. Matematik ve satranç ise yapıtların iki güzel yönü. Alice Bulmacalar Diyarında da matematiğe olan korkuyu yenmede yardımcı olacak, matematiği sevdirecek yapıtlar arasında saymak abartı sanılacağını sanmıyorum.

 

Lewis Carroll’un Alice Bulmacalar Diyarında ve Alice Aynanın İçinde  adlı kitaplarını Alice Harikalar Diyarında’dan sonra zevkle okuyacağımız yapıtlar arasında sayabiliriz.

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::::::::

Alice Bulmacalar Diyarına Yolculuk, Lewis Carroll, Çeviren Sibel Sevinç, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Kasım 2017

Alice Aynanın İçinde, Lewis Carroll, Çeviren:Osman Çakmakçı, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Kasım 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016