OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Buket Uzuner’in Hava adlı romanında GEVHER NESİBE’NİN BÜYÜK AŞKI

GEVHER NESİBE’NİN BÜYÜK AŞKI

Buket Uzuner Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları-Hava adlı romanında Kayseri ilimizdeki kimi tarihi değerlerimizi ve tarihi  olayları giz perdelerini aralayarak okura sunuyor.

Yazarın araştırmalar sonucunda oluşturduğu romanındaki bilgilere göre Kayseri ilimizde bulunan Gevher Nesibe Şifahanesi, büyük aşk serüvenini anlattığı kadın kahramanı adına kurulduğunu ve kimi özellikleri bakımından dünyada ilk olma özelliklerini taşıdığı belirtiliyor, yapıtta.

AŞK VE İKTİDAR SAVAŞI

Gevher Nesibe II. Kılıçarslan’ın kızı ve  Gıyaseddin’in ise kız kardeşi olduğunu söylemek gerekiyor. Yapıtta, Buket Uzuner, Gevher Nesibe Şifahanesi hakkında ve özellikle hastalıkların tedavisinde müziğin kullanılması konusuna açıklık getirmeye çalışırken bir aşk öyküsüyle karşılaşıyoruz.

Ama ne aşk öyküsü!

Gevher Nesibe ile Gıyaseddin’in baş süvarisi (başkomutan) Ayhan Selçuki Bey arasındaki engel tanımayan bir aşk! Nasıl mı?

Buket Uzuner’in Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları-Hava adlı romanında anlatılanları size aktarayım:

Gıyaseddin  baş süvarisini ileride iktidar ortağı olacağını düşünerek saf dışı etmenin yollarını arıyor. Buluyor da. Onu gidip de sağ gelemeyeceği bir savaşa göndermeyi planlıyor.

 

KADIN İSTERSE….
Kadın isterse yapamayacağı bir şeyin olmadığına inananlardanım. Doğrusu Gevher Nesibe’nin aşkı için yaptıkları beni doğruluyor.

“…Bir gece tebdil-i kıyafet edip, yani kıyafet değiştirip köylü kılığına girip at binerek gittiği Erciyes Dağı’nın eteklerinde -bugünkü Talas’ta-sevdalısı başkomutan Ayhan Selçuki ile gizlice buluştu. Burada ona planını anlattı; önlerinde iki yol vardı:Ya ölecekler ya da ellerindeki para ve güçten vazgeçip, birbirlerine kavuşup mutlu olacaklardı.”

Gerisini Buket Uzuner’in Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları-Hava adlı romanında okuyabiliriz.

 

 

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::

Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları-Hava (Roman), Buket Uzuner, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Eylül 2018

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016