OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

bu sefer lila olsun saçlarım

20160126_164804

bu sefer lila olsun  saçlarım

Yıldız Ramazanoğlu’nun on iki öyküsünün yer aldığı ‘Bu Sefer  Lila Olsun Saçlarım’  Kapı Yayınları arasında okurla buluştu.

Yıldız Ramazanoğlu’nun’Bu Sefer  Lila Olsun Saçlarım’  adlı kitabında yer alan öyküler şöyle sıralanıyor:Kayıp Defter, Baba Oğul ve Yıldızlar, Mahpusta Yüzen Gemiler, Siirt Marşı, Kürek Sesleri, Bu Sefer Lila Olsun Saçlarım, Film Seyreden Kadınlar, Selma’nın Bahçesi, süslü, Döndü, Perçem ve   Leyla.

“Leyla’nın gözünden bir damla yaş çıkmadı kocasının şehadet haberi geldiğinde. Üzen kahreden hiçbir şey için ağlamadı o günden sonra. Hayatın tokat atan anları vaka-yi adiyeydi sanki” (Leyla, s.95)
kültürler, kimlikler ve sınırlar

Yıldız Ramazanoğlu’nun ”Bu Sefer  Lila Olsun Saçlarım’ adlı kitabında yer alan öykülerinde kültürleri, kimlikleri sorguluyor. Kimileyin yurtdışında kaybettiği  anılarının yazılı olduğu defteri kaybetmekle kimliğini kaybetmeyi eşdeğer tutuyor, kimileyin de sınırlar zorlayan mülteci göçünden söz ediyor. Aynı ülke içindeki farklı kültürleri anlatması ise bütün öykülerinde yer alan, bir ressamın bütün renklere duyduğu bağlılığa/aşka benzer bir renk zenginliği olarak betimleyebiliriz.

kadınlar…

Yıldız Ramazanoğlu’nun öykülerinde anlatıcı yazar-kahraman üçlemesinin iç içe geçtiği görülüyor. Öykülerinin çoğunda yazarın tatlı soluğunu duyumsamamak olası değil. Elbette kadının sesini de duyuyoruz onun öykülerinde. Zaten öykü adları kadınların bu yapıtta baş köşeye oturduğunu göstermiyor mu?

“Dilhayat Kalfa’yla ilgili de araştırma yapmak istiyordu, o aydınlığa çıktıkça  kendisi de çıkacaktı ataletin kuyusundan. Birlikte uzaklardan çıkıp gelecekler. Fakat şimdi onun gaipten gelen besteleriyle derin bir uykuya dalacak.” (Selma’nın Bahçesi, s. 74)

Yaşadığımız günlerin derin izlerini de gördüğümüz Yıldız Ramazanoğlu öyküleri sımsıcak insan duyarlılığını sunuyor, okurlara.

Mustafa ASLAN

————————-

‘Bu Sefer  Lila Olsun Saçlarım (Öykü, Yıldız Ramazanoğlu, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul, OCak 2016

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016