OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

bu mülkün sultanları

BU MÜLKÜN SULTANLARI

Necdet Sakaoğlu’nun  kuruluşundan bu yana 38 Osmanlı padişahının (Fetret Devri  beyleri Emir  Süleyman ve Musa Çelebi ile birlikte) yaşamlarının yanı sıra ilginç bilgilerin de yer aldığı ‘Bu Mülkün Sultanları’ adlı yapıtı Alfa Yayınları tarih dizisi arasında okura sunuldu.

kimler yer alıyor?

Necdet Sakaoğlu’nun ‘Bu Mülkün Sultanları’ adlı yapıtta yer alan Osmanlı devlet adamlarının ilginç yaşam öyküleri ve kimi konuların adları şöyle sıralanıyor:

Ertuğrul,IMAG3783 Osman Bey, Orhan Bey, Murad Bey, Sultan Yıldırım Beyazid, Çelebi Mehmed, II. Murad, Fatih Sulatn (II.) Mehmed, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman, Sultan II. Selim, Sultan III. Murad, Sultan I. Ahmed, Sultan I. Mustafa,  Sultan II. Osman, Sultan IV. Murad, Sultan ibrahim,  Sultan IV. Mehmed, Sultan II. Süleyman, Sultan II. Ahmed, Sultan II. Mustafa, Sultan III. Ahmed, Sultan I. Mahmud, Sultan III. Osman,  Sultan III. Mustafa, Sultan I. Abdülhamid,  Sultan III. Selim, Sultan IV. Mustafa,  II. Mahmud, Sultan Abdülmecid, Sultan Abdülaziz, Sultan V. Murad, Sultan II. Abdülhamid, Sultan V. Mehmed Reşad, Sultan VI. Mehmed Vahideddin, Halife Abdülmecid Efendi, Osmanoğulları Hanedanı, Dönem padişahları için ortak kaynaklar.

“RESSAMLIĞI, sanatçı kişiliği: 1909’dakurulan Osmanlı Ressamlar Cemiyeti’nin onursal başkanı olan Abdülmecid Efendi, daha çok portre çalışmalarıyla tanınmıştır. Figürlü çalışmalarında “Sarayda Goethe,” “Haremde Beethoven” ünlüdür. Çağdaşı Tevfik Fikret’in esinle yaptığı “Sis” tablosu manzara konusunda yeteneğini gösterir.” (Halife Abdülmecid Efendi, s.504)

ilginç yaşam öyküleri

Necdet Sakaoğlu’nun ‘Bu Mülkün Sultanları’ adlı kitapta Osmanlı padişahlarının bilinen yaşam öyküleri yinelenmiyor. belki de pek çok yapıtta bulamayacağınız bilgiyle bu kitapta karşılaşıyoruz. Ortaya ilginç yaşam öyküleri çıkıyor.

“Babası II. Mustafa daha çok Edirne’de oturduğundan Mahmnud’un çocukluğu bu kentte geçti. 18 Mayıs 1702’de Edirne sarayındaki bed-i besmele töreniyle özel eğitimi başladı. 23 Ağustos 1703’te tahttan indirilen babasıyla birlikte İstanbul’a getirilip Topkapı Sarayı Kafes Kasrında göz hapsine alındı.” (II. Mahmud, s.309)

Necdet Sakaoğlu’nun ‘Bu Mülkün Sultanları’ adlı yapıtı sadece tarih konusunda çalışma yapanlara, tarih meraklılarına değil sosyal bilimlerin her alandaki kişilerle birlikte edebiyat severlerin de ilgisini çekeceğini umuyorum. Dahası bu toprakların dünden bugüne yöneten kişiler hakkında  daha fazla ve ilginç bilgiler edinme fırsatı veriyor Sakaoğlu’nun yapıtı.

Mustafa ASLAN

——————–

Bu Mülkün Sultanları (Tarih), Ncdet Sakaoğlu, I. Basım: Alfa Yayınları Tarih Dizisi, İstanbul, Eylül 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016