OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

bu dağların karı erimez

IMAG1454

bu dağların karı erimez

Feyza Hepçilingirler’in farklı konulardaki yazılarından oluşan bir yapıt ‘Bu Dağların Karı Erimez.’

Feyza Hepöilingirlerin yazılarını topladığı bir halk türkümüzden hareketle ‘Bu dağların Karı Erimez’ adını taşıyor. Yapıt on bir bölümden oluşuyor. On bir bölüm de farklı kou ve yazılar içeriyor.     

Sizin Kadınlarınız bölümünde yer alan yazılardan bazıları şunlardır:Güzel Olmak, Özgür Kadınların Tutsaklığı,, Giyim ve Düşünce, Allah Ne Yaptığını Biliyordu, Kadınlardan Shakespeare Çıkar mı? Kadınlar Sizin Kadınlarınız, Kadın Parmağı,  Şiddetin Döngüsü.

Lacivert Akşamlar adını taşıyan bölümde yer alan yazılar ise şunlardır:”Lacivert Akşamlar Susunca Birden”, Konfüçyüs’ün Yeri Neresi? “Hayat Gülsün Sana”, Aman da Los Angeles’in Çölleri Aman, Bir Karşılaştırma, Ve Ciguli, Orta Malı Kültür.

Esmerler ile Beyazlar adı verilen bölümde ise yer alan yazılar şunlardır: Neyi Kaybettik, Kanatlı Solucanlar, Nasrettin Hoca Bizi Görmeye Gelmiş, Sarı Saçlar, Renkli Gözler, Steril Güzellikler, Kırk Fırın Ekmek, Vakit Varken.

Politika… Politika… adlı bölümde yer alan yazılar şunlardır: Faşizmin Sınırları, Amerika Amerila, Türkler Dünya Durdukça, Lenin ve Bizimkiler,  Üvey Devlet Babanın Ettikleri, Terziler Geldiler, Otağda Brunch Keyfi.

Türkçe Çok Mu Yoksul? adlı bölümde yer alan yazılar ise şunlardır:Kayıp-Kazanç Meselesi,  Eski Yazı-Yeni Yazı, İngilizceden  Şikayetim Var, Türkçe Eski ve Güçlü, Dile Düşmek, Dile Gelmek, Dillerde Dolaşmak,  Türkçe Çok Mu Yoksul? Bu Bir İhanet, Dil Kimliktir.

Çocuk ve Edebiyat adlı bölümde yer alan yazılar ise şunlardır: Belki de Kovulmuştur Cennetten, Jasminlerle Furkanlar Geliyor, Okullar Açılırken, Çocuk Kitabı, “Çocuk Edebiyatı”, Yeni Edebiyat Kitapları Gerçekten Yeni Mi? Sanatın Çağla Rengi.

Güller ve Gübre adlı bölümde yer alan yazılar şunlardır: Uyansın da Büyüsün, Güller ve Gübre, Taponluklar, Öldüren Şirinlikler,  Onun Arabası Var,  Uyanıklar ve Nazarlıklar.

Yapıtın Öykü Roman, Denem… adını taşıyan bölümde ise yer alan yazılar şunlardır: Yirmi Yıl Sonra, Bursa’da Zaman Tanpınar’da Bursa, Hayatlar Ortada, On Vitaminli Bonbon,  Romanın Yıldız Falı, Şeytan Kulağına Kurşun,  Süslü, Güzel, Küçük Kulübeler, Salınder’da Gönlü Çelen, Yaz Anısı/Anı Yazısı.

Mağazinleşen Edebiyat adını taşıyan bölümde yer alan yazılar ise şunlardır: Aldatmak ile Aldatmak, Yüksek Topuklar ile Yükselmek,

Geçerken adlı bölümdeki yazılar ise şunlardır: Papalina Mı, Ayvalık Tostu Mu? Hasan Dağı… Hasan Dağı,  Şırnak. İskender’in Şehri İskenderun,  Ben Amerikadayken, Bir İran Yolculuğu,  Okyanusa Bakmak,  Safo, Venezis ve Bizimkiler, Yaşamayı Bilmek,  Midilli-Ayvalık,  Varuj.

Özel adı verilen bölümde ise yer alan yazılar şunlardır: Yazara Benzemeyen Yazar, Yeni Bir Yıl-Yeni Bir Yaş,  Tanımak Mı, Tanımamak Mı? Siz Şarabınızı Yudumlarken, Bahne Bulmak, Aslında… Çünkü…  Zaten, Yaşam Cehennemi-Cennet Huzuru, Babama Mektup, 42 Yaşında ölünür Mü Hiç?  Okurlarım ve Ben.

Roamn, öykü ve dil üzerine yazılarıyla tanıdığımız Feyza Hepçilingirler’in  ‘Bu Dağların Karı Erimez’ adlı yapıtı zevkle okunan yazılardan oluşuyor.

Mustafa ASLAN

———————————–

Feyza Hepçilingirler, Bu Dağların Karı Erimez.I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Nisan 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016