OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

bostan ve gülistan

IMAG2865   Bostan ve Gülistan

Ülkemizde de çok tanınan ve sevilen klasik İran edebiyatının seçkin yapıtlarından Sadi’nin ‘Bostan’ ve ‘Gülistan’ adlı kitaplarının yeni basımı Kapı Yayınları tarafından yapıldı.

Bostan ve Gülistan çevirileri olabildiğince okrun analayacağı bir dil kunnaldığı konusunda özen gösterildiği belirtiliyor. ‘Bostan’  daha önce yayımlanan  “Çiçek Bahçesi,” ‘Gülistan’ ise “Gül Suyu” adlı çevrileri esas alınarak tam metin olarak Azmi Bilgin tarafından okura sunuluyor.

bostan ve gülistan

Sadi’nin ‘Bostan’ adlı yapıtını bölümleri şöyle sıralanıyor: Adalet ve hükümdarlık, İhsan ve cömertlik, Aşk, velilerin yolu ve onlara muhabbet, Alçakgönüllülük, Rıza, Kanaat, Terbiyenin etkisi, Şükür, Tövbe ve ahiret işleri, Münacat.

Sadi’nin ‘Gülistan’ adlı yapıtını bölümleri şöyle sıralanıyor: Padişahların tabiatına dair, dervişlerin ahlakına dair, Kanaatin faziletine dair, Sükutun faydalarına  dair, Aşk ve gençliğe dair,  Terbiyenin tesirine dair, Sohbet edeplerine dair.

eğitim

Mevlana ve Sadi’nin bir çok ortak yönü olduğı görülüyor. Ülkemizde Farsçanın sevilmesinde önemli katkılarının olduğunu ve ikisinin de yapıtlarının bir eğitim işlevini yerine getirmesi olarak söyleyebiliriz hemen.

Sadi her iki yapıtında da okura kısa öyküler anlatıyor. Öykülerin sonundada çıkarılan dersi kısaca veriyor. Aşağıya alıntıladığımız örneklerde olduğu gibi okuru eğitiyor Bostan ve Gülistan:

“Yokluğa katlan onurunla yaşa, kimse ihtiyacını bildirme! Cennete komşunun kayırmasıyla gitmenin cehennemden farkı yoktur.” (Gülistan, s.110)

“İrfan sahibi kimse tıpkı meyveli ağacın başını yere eğdiği gibi alçak gönüllü olmalıdır.” (Bostan, s.166)

Kimi yapıtlar vardır tekrar tekra okunur, bıkmadan usanmadan. Sadi’nin ‘Bostan’ ve ‘Gülistan’ adlı yapıtlarını da tekrar tekrar okunan yapıtlar arasında sayabiliriz.

Mustafa ASLAN

————————

-Bostan, Sadi, Günümüz Türkçesiyle hazırlayan:Azmi Bilgin, Kapı Yayınları’nda I. Basım:Ocak 2015, İstanbul

-Gülistan, Sadi, Günümüz Türkçesiyle hazırlayan:Azmi Bilgin, Kapı Yayınları’nda I. Basım:Ocak 2015, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016