OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

boşluğa gülümsemek’le ilgili mustafa aslan’ın yazıları

BOŞLUĞA GÜLÜMSEMEK

Boşluğa Gülümsemek Onat Bahadır’ın ilk yapıtı. Everest Yayınları arasında çıkan kitapta on iki öykü yer alıyor. Korku Dükkanı ve Hotel Janus adlı iki uzun öykü bulunmaktadır. Ötekileri kısa öykülerdir.

İÇ DÜNYA

Onat Bahadır’ın öyküleri teknik olarak ötekilerden farklı da olsa Hotel Janus’da da içe yönelik, iç dünyayı açıklamaya yönelik öykülerdir.

İç dünyaya sayesinde kahramanın ruhsal durumunu ele veren öykülerde fiziksel yapıya doğru bir yönelim de göze çarpmaktadır. Fiziksel yapıdan içeriye girişi daha da kolaylaştırmıştır, yazar.

Bugünden hareketle geriye (geçmiş) gidiş ve sonra da ileriye (geleceğe) doğru gidiş sürecinde yaşananların anlatıldığı öykülerden oluşmaktadır genellikle, Boşluğa Gülümsemek adlı yapıtta.

ANLATICI-KAHRAMAN

Öykülerin hemen hepsinde anlatıcı birinci tekil kişidir. Anlatıcı ve kahraman aynı kişidir. Bu açıdan anlatıcı kahraman benzeşmesi vardır.

“Her şey bıraktığım gibiydi. Üstümdekileri çıkarıp yatağa uzandım. Dışarının soğuk olmasına karşın oda sıcaktı. Öyle ki üstüme bir şey almam gerekmeden bütün gece uyuyabilirdim.” (s.135)

Öykülerde sarmal biçimindedir duyular, üzüntü ve sevinç, karamsarlıkla iyimserlik. Yazarın dikkat çeken yönü metinde en karamsar durumlarda sonlanan paragrafı, iyimserlikle başlayan yeni bir tümcenin izlemesidir. Korku Dükkanı adlı öyküde olduğu gibi. Öyküde IV. bölüm karamsarlıkla biter. V. bölüm umutla, iyimserlikle başlıyor.

“…

Gözlerimi açtığımda pencereden giren güneş ışığını gördüm. Sanırım öğle olmuştu.“ (s.93)

Burada, Onat Bahadır’ın “güneş”i bir zaman belirteci olarak kullandığı düşünülebilir. Ancak yazarın öykülerinde zaman zaman başvurduğu imgelerden biridir aynı zamanda, bana göre.

GELENEKSEL-MODERN-MİTOLOJİ

Yazar geleneksel ve modern anlatım tekniklerinin yanında mitolojiden de yararlanmıştır. Mesnevi türünü belirgin biçimde öykülerini çatmada kullanmıştır. Yaşanılanlardan ders çıkarma yönüne gitmiştir, yazar okura bilgiçlik taslamadan paylaşmanın yollarını kapalı tutmadan, yararlandığı geleneksel teknik sayesinde. Siyah Defter adlı öyküsünde okura sunduğu konulardan birisi “ihtiyaç” ve “amaç”tır. Kahramanın defterini yazıp bitirmek için bir kıza aşık olma ihtiyacı duyar.

Kahramanlarından birisi “Ra” dır. Bir güneş tanrısı olan Ra’yı günümüze taşır Onat Bahadır’ın kitaba adını veren Boşluğa Gülümsemek öyküsünde.

“Ra’ya gelince; ondan bana kalan şu an karşımdaki masada duran şapka oldu, o büyük şapkası. Depremde ölmüştü Ra. Aklıma gelip de evine doğru koştuğumda onu yıkıntıların altından çıkarmışlar, o gece yürüdüğü sokağa yatırıyorlardı.” (s.s. 25-26)

Hem yeniyi hem eskiyi bağrında barındıran, hem de mitoloji kahramanlarının öykülerinin saçını okşadığı Onat Bahadır’ın Boşluğa Bakmak adlı ilk öykü kitabı iyimserlikle kötümserliği barındırmakla birlikte okura iyimserliği sunuyor, ilk bakışta tersi gibi görünse de. Öykü dünyamıza yeni ve iyi bir yapıt giriş yapmıştır. Meraklılarına duyurulur.

Onat Bahadır, Boşluğa Gülümsemek, Everest Yayınları, I. Basım:Temmuz 2008-İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016