OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

BÖCEK

20160827_211521BÖCEK

Erhan Bener’in en çarpıcı romanları arasında sayılan Böcek adlı yapıtı Everest Yayınları arasında yeni basımını yaptı.

“Başını çevirip bakmamak için zor tutuyor kendisini. Bu kızın o arabadaki herifle bir ilişkisi olabilir mi? Gazetelerin başlıkları geliyor gözlerinin önüne. ‘Kimliği bilinmeyen teröristler, profesörün evinin bulunduğu sokakta pusu kurmuşlar…’   ” (s.214)

EVLİLİK 

Erhan Bener Böcek adlı romanında kadın erkek iliişkilerinden hareketle evlilik kurumunu sorguluyor. Yapıta adını veren Böcek’i de bir imge olarak kullanan yazar kahramanımızın eşi Binnur’u da böceğe benzetiyor.

Yazar, evliliği bir ölüm olayıyla da benzerlik kurarak anlatıyor. Kahramanımızın ölümünün  evlilikle gerçekleştiği belirtiliyor.

“Özellikle, üstüne basa basa “karım” dediğini anımsıyor. Başka zaman hiç “karım” demezdi Binnur’dan söz ederken. Hiç söz etmemeyi yeğlerdi. Arkadaşlarının  karıları kaç kez gelmek istemişlerdi, nasıl atlatacağını bilememişti.” (s.147)

POLİSLER

Erhan Bener Böcek adlı romanında polisleri anlatıyor. Kahramanımız bir polis memuru.  Yoksul bir aile çocuğu olarak, annesiz  büyüyen birisi olarak çıkıyor karşımıza. Kahramanımız üzerinden polislerin sosyal yapısı hakkında da bilgi veren yapıt, güvenlik güçlerinin güç çalışma koşullarını da anlatıyor.

“Nereden aklına gelmişti dayısının onu Polis Okulu’na yollamak? Subay Okulu’na yollasalardı hiç karşı gelmezdi oysa. Dayısı, “Polislik de subaylık gibi bir şeydir,” demişti. “Hem daha çabuk adam olur, para kazanmaya başlarsın…” (s.192)

Erhan Bener’in birçok toplumsal sorunumuza değindiği “Böcek adlı romanını okumayanlara önerirken, okuyanlar ise bir kez daha okuyabilir zevkle diyorum.

MUSTAFA ASLAN

…………………………

Böcek (Roman), Erhan Bener, Everest Yayınları’nda I. Basım:Eylül 2016, İstanbul

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016