OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

BİZLERİN HİKAYESİ

IMAG0040_1BİZLERİN HİKAYESİ

Edoardo Nesi’nin İtalya’daki tekstilci bir aileyi anlattığı romanı ‘Bizlerin Hikayesi’ Alfa yayınları arasında okura sunuldu. Yapıt kriz nedeniyle zor duruma düşen sanayiciler ve Batı konusu oluşturuyor.

“Göstericiler arasında sayısız girişlimci var. Daha yaşlı olanların bazıları sadece hayatının büyük kısmını yünle geçirenlerin, yünden anlayanların seçeceği son derece ince yün gabardin giysileriyle Pratolu sanayiciler gibi giyinmiş, ama daha genç olanların çoğu süet mont e kotla kamufle olmayı tercih etmişler, her gruba katılıp…” (s.160)

 

KRİZ KİMLERİ VURUR?

Edoardo Nesi’nin ‘Bizlerin Hikayesi’ adlı yapıtı ekonomik krizlerin kimleri vurduğunu anlatıyor. onun yapıtında ağırlıklı olarak bir tekstilci ailenin ekonomik krizden nasıl etkilendiğini anlatıyor. Birçok girişimciyi vurduğunu ve bunların tepkilerini yaşadığı olaylardan yola çıkarak anlatılıyor. Yapıtta düş ürünü abına birşey yok diyebiliriz, bu konuda.

“Biz Nesiler , dokumhanemizi susturmak zorunda kaldık. Tam da bu sabah sattık onu. Adı İnes’ti, bu harika kadın adı soyadımızın anagramıydı, basit bir kelime oyunuydu, ama tedarikçilerimizin de, bankaların da ilginç bulduğu bir şeydi.” (s.101)

BATI

Edoardo Nesi’nin ‘Bizlerin Hikayesi’ adlı yapıtında Batı’ya eleştiri oklarını yöneltiyor, bir İtalyan olarak. Yazar Batı için, “Sonuçta XX yüzyılda Batı’nın-içinde büyüdüğün o korkunç, sorumsuz, acımasız ve son derece eğlenceli, kuralsız hengamenin- dünyaya armağanı, inşa edebildiği her şeyin nihai sentezi bu değil mi diye soruyorsun kendi kendine ve salağın teki olduğun için…” diyor.

‘Bizlerin Hikayesi’ Edoardo Nesi’nin yaşamının önemli bir bölümü,nü anlatan bir yapıt. Yazar sadece yaşamını anlatmakla kalmıyor değişen dünyaya ve yeni duruma ilişkin değerlendirmeleri de yer alıyor.

 

MUSTAFA ASLAN


Bizlerin Hikayesi, Edoardo Nesi, Çeviren:Leyla Tonguç Basmacı, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Haziran 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016