OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Bizans’ın Fethi

BİZANS’IN FETHİ 29 MAYIS 1453

Everest Yayınları Stefan Zweig’ın Bizans’ın Fethi 29 Mayıs 1453 adlı yapıtı okurlarına sundu.

Stefan Zweig’in kimi yapıtlarının ülkemizi ilgilendirdiğine değinerek Bizans’ın Fethi adlı yapıtına dönmek istiyorum. İstanbul’un Türkler tarafından fethi dahası Bizans’n da sonlanması anlamına gelen bu tarihsel olayı anlatıyor, yapıt.

“Yerin mermerlerine düşüp devrilen taş haçın çıkardığı müthiş ses kilisenin içinde ve dışında uzun uzun yankılanır. Hacın devrilmesi Batı dünyasını ürpertir. Korkutucu yankısı Roma’ya, Ceneviz’e, Venedik’e ulaşır.”(s.93)

İNSAN VE KOMUTAN FATİH

Stefan Zweig Bizans’ın Feth’ adlı yapıtında Fatih Sultan Mehmet’in insan ve komutan olarak iki ayrı portresini çiziyor.

Fatih’in komutan olarak mükemmel birisi olduğunun altı çizilerek belirtiliyor. Saltanat mücadelesi konusunda birkaç olumsuz  yer olsa da Fatih Sultan Mehmet’in kişi olarak da kültürlü birkaç dil bilen, hırslı birisi olduğu belirtiliyor.

Yapıtın sayfaları arasında Fatih’in liderlik sırlarını da görebiliyoruz.

 

BİZANS’IN SONU VE AVRUPA

Avrupa’nın İstanbul’daki Türk kuşatması altındakilere yardım göndermemesini Zweig’in ince ince eleştirdiğini belirtmek yerinde olduğunu düşünüyorum.

İstanbul içindekilerin fetih öncesinde bile bin bir ayrılık içinde oldukları görülüyor. Fetih öncesi bir araya gelmelerinin (ölüler ayini) ise artık bir anlam taşımayacağını dahası kurtuluş için yeterli olmayacağını belirtmek gerekiyor.

Batı dünyasının bilimden koptuğu, hurafelere büründüğü ve teknik olarak geride kaldığını söylemek ise bir kehanet olmadığını söylemek gerekiyor. Surlara koruması için asılan azizlerin portresi ise hurafelere sarılma bilimsellikten uzaklaşma konusunda verilebilecek en güzel örnek olduğunu düşünüyorum.

Stefan Zweig’ın Bizans’ın Fethi 29 Mayıs 1453 adlı yapıtı Fatih Sultan Mehmet’le ve Türklerle ilgili katılmayacağınız birkaç tümce ya da bölüm olsa da tarihimiz açısından önem taşıyor.

 

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::

Bizans’ın Fethi 29 Mayıs 1453, Stefan Zweig, Türkçesi:Ahmet Arpad, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Mayıs 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016