OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Bİzans’ın Damak Tadı

IMAG2294

Bizans’ın Damak Tadı

Andrew Dalby ‘Bizans’ın Damak Tadı’ adlı yapıtı Bizans yemek kültürünü, İstanbul’un tarihinden ve tarihsel kişiliklerden ayrı düşünmeyerek veren bir yapıt olarak karşımıza çıkıyor.

 

Andrew Dalby’nin ‘Bizans’ın Damak Tadı’nın bildiğiniz türden bir yemek kitabı olmadığını, her yönüyle güzel bir İstanbul kitabı olduğunu yazımın hemen girişinde belirtmek istiyorum. Belki de yazarın böyle yapmakla iyi bir yol izldiğini sanıyorum. Bizans’a ilişkin yemeklerin tariflerini vermek sandığımız kadar kolay olmayacağını da düşünenler arasındayım.

konular

Andrew Dalby’nin ‘Bizans’ın Damak Tadı’ adlı kitapta yer alan konu başlıklarından kimileri şunlardır:Bizans için bir giriş, Konstantinopolis’teki imparatorlar, Konstantinopolis’in insanları, dilleri ve “etnik yiyecekleri”,  Yunanlar ve ötekiler:Bizans’a gelen bazı gezginler, Kentin tatları ve kokuları,  Konstantinopolis ve çevresi,  Kentin güzel kokuları,  Bazı Bizans baharatı, Vücut salgıları kuramı ve baharat gereksinimi, Takvim ve Bizans beslenmesi, Konstantinopolis’in yiyecekleri ve çarşıları,Konstantiopolis’in çarşıları,  Balık ve balık sosu,  Et yumurta, süt ve peynir,meyveler ve sebzeler,Ekmek, tahıllar ve baklagiller,  Su, şarap, keşişler ve gezginler,  Su ve şarap,Manastırlar, keşişler ve yiyecekler, Gezginler ve askerlerin yiyecekleri, Bizans İmparatorluğu panayıları, Dünyanın hükümdarları,  Efsane ve gerçeklik, İmparatorlar akşam yemeğinde, Saray’da noel,Öteki heyecanlar, Metinler,Sekiz tat, Besin kategorileri,  Su içmeye dair, Şarap içmeye dair,  Meyvelere dair, Tedavi edici otlara dair, Sebzelere dair, Kokulu Maddelere dair, Çeşitli et türlerine dair, Yumurtalara dair, Süte dair, Balıklara dair,  Besinlerin vücut salgıları ve beslenmeyle ilgili özellikleri, Beslenme takvimi, Bilgilendirme ve tarifler, Bizans’taki yiyecek kokulu maddelerle ilgili terimler kitabı.

yemek ve insan

Andrew Dalby ‘Bizans’ın Damak Tadı’nda başta yemek ve insan arasındaki ilşkiye dikkat çekiyor. Bunu verirken birçok açıdan bakıyor, sadece karın doyurmak aolamıyla sınırlamıyor.

“Bizans’ınkiler eski Roma İmparatorluğu’ndaki hayal edilebilir herhangi bir  pazar ya da  panayırdan kat kat fazla uluslararası alıcıyı cezbetme kaparitesine sahiptıi…” (s. 113)

‘Bizans’ın Damak Tadı’ sadece tad ve kokularıyla değil tarihsel geçmişini de soyutlamadan veren, zevkle okunan güzel bir istanbul kitabı.

Mustafa ASLAN

———————–

 

Andrew Dalby, Bizans’ın Damak Tadı, Çeviren: Ali Özdamar, Alfa Yayınları’nda I. Basım: Eylül 2014, İstanbul

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016