OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

Bizans’ın Çöküşünden Günümüze Balkanlar

IMAG1773

Bizans’ın Çöküşünden Günümüze Balkanlar

Mark Mazower’in ‘Bizans’ın Çöküşünden Günümüze Balkanlar’ adlı çalışmaası Balkan sözcüğünün ne zamandan beri kullanıldığından tutun da Osmanlı-Avrupa-Balkanlar üçgeni ve ötesinin irdelendiği bir yapıt.

Yanıtı aranan sorular

Bizans’ın Çöküşünden Günümüze Balkanlar’ adlı kitapta yazarın Türkçe baskıya yazdığı önsöz, haritalar ve kronolojinin  yanında yer alan öteki bölümler şunlardır: Coğrafya ve insan, ulustan önce, Doğu sorunları, Ulus-Devlet yaratmak, şiddet üzerine…

Mark Mazower, bu yapıtıyla kimi soruları yanıtlıyor. Bu sorular arasında sayabileceğimiz sorulardan ikisi çunlardır:”Peki bugün Balkanlar’a yeni bir gözle bakmak mümkün mü?Bu coğrafyayı yıllardır özdeşleştirdiği olumsuz imgelerden bağımsız  düşünebilir miyiz?”

osmanlı ve balkanlar

Mark Mazower’in ‘Bizans’ın Çöküşünden Günümüze Balkanlar’ adlı yapıtında Osmanlı ve Balkanlar’la ilgili değişik görüşten birçok kişinin börüşünü paylaşıyor okurla, tarihsel gelişim süreci içinde. Osmanlı Balkanlar’a birşey kattı mı? Türkler Avrupalı sayılır mı? vb. soruların yanıtını da bulabileceğiniz yapıt Doğu sorunları dolayısıyla geçmişten bugüne gelen sorunları da tartışmaya açıyor.

‘Bizans’ın Çöküşünden Günümüze Balkanlar’ sadece balkanlar değil Türkler ve Avrupa arasındaki süregelen ilişkileri de veriyor.

Mustafa ASLAN

———————

Mark Mazower, Bizans’ın Çöküşünden Günümüze Balkanlar, I. Basım: Alfa Yayınları -Tarih :İstanbul, Mayıs 204

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016