OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Biz Cenneti Yeryüzünde Kuracaktık

IMAG2929  Biz Cenneti Yeryüzünde Kuracaktık

Ahmet Aziz 12 Eylül 1980 darbesi öncesinden bugüne değin  yaşadığımız çok önemli toplumsal olayları büyük bir cesaretle anlatıtğı romanı ‘Biz Cenneti Yeryüzünde Kuracaktık’ Yalçın Yayınları arasında okurla buluşturuldu.

görünmeyen el, ama bilinen güç

Ahmet Aziz ‘Biz Cenneti Yeryüzünde Kuracaktık’  adlı romanında bir ‘görünmeyen el’ ya da ‘kontrgerilla’ olarak söz ediyor, devlet içindeki gizli bir örgütlenmeden. Yazar bununla da kalmıyor, bu gizli örgütlenmenin yer değiştirdiğini de imliyor.

Ahmet Aziz, bu gizli örgütlenmeden hesap soracağı savıyla yönetime gelenlerin de, bu sözlerini yerine getirmediklerini okura sunuyor.

ergenekon, balyoz ve cezaevi operasyonları

Ahmet Aziz’in ‘Biz Cenneti Yeryüzünde Kuracaktık’ adlı romanında ülkemizin yakın zamanda yaşadığı olaylardan Ergenekon, Balyoz ve cezaevi operasyonları da gündeme getiriliyor. Ardarda birkaç Ergenekon, Balyoz ve cezaevi operasyonları yapıldı. Bu yapılırken de kamuoyuna devlet içindeki gizli yapılanmaların yok edileceği belirtiliyordu. Özellikle Ergenekon operasyonalarında gözaltına alınıp tutuklananların birbiriyle uyuşmayan kişiler/kişilikler olduğu belirtiliyor romanda. Yazar, yapıtında Ergenekon Operasyonlarının  hükümetin önünü açma  ve muhalefeti,sindirme operasyonları olduğunu belirtiyor.

“” ‘Ergenekon bir aldatmaca… İktidarın elinde patladı. Aynen bir müsamere… Bir hukuk garabeti… Hukukun kullanıldığı bir tiyatro… Adalet yerle bir edildi. İnsanlar adalet duygusunu kaybetti.’ ” (s. 115)

12 eylül darbesi ve sol

Ahmet Aziz ‘Biz Cenneti Yeryüzünde Kuracaktık’ adlı romanında 12 Eylül Darbesinin ülkemize getirdiği yıkımı kahramanları ve olaylar üzerinde veriyor. Ülke baştan başa bir işkencehaneye çevriliyor adeta. Sol ve solculara ağır bir darbe vuruluyor. Sol görüşlü insanlardan kimileri ülke dışına çıkıyor, canlarını kurtarmak için. Ancak 12 sonrasında soldan kimilerinin iyi bir sınav vermediğini gösteriyor romanında Ahmet Aziz. Romanda iyi bir sınav vermeyen solculardan ‘devşirme’ olarak söz ediliyor.

”   ‘Bunda anlaşılmayacak birşey yok ki, solun en büyük düşmanı, devşirilmiş eski solcudur. O devşirme, Marksist’in önde gideniydi, Bolşevik’in koyusuydu. Eskiden modabuydu, şimdi moda eski sola küfürdür. Garip bir zamanda yaşıyoruz. Bugünün modası bu, modanın icaplarını yerine getiriyor.’  “(s.52)

Ahmet Aziz, ‘Biz Cenneti Yeryüzünde Kuracaktık’ adlı romanına ülkemizin dünden bugüne uzanan önemli sorunlarını izlek olarak  taşıyor, korkusuzca.  Önerilir!

 

Mustafa ASLAN

——————————

Biz Cenneti Yeryüzünde Kuracaktık, Ahmet Aziz, I. Basım:Yalçın Yayınları, İstanbul,  Şubat 2015

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016