OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

sarah kay’dan çocuklara ‘Bitki kitabım’

IMAG2619

Bitki Kitabım

Sarah Kay’ın çocuklara bitkileri tanıttığı ‘Bitki Kitabım’ Artemis Çocuk Yayınları tarafından okurla buluşturuldu.  Sarah Kay, bu yapıtında,  bilinen bitki türlerini çocuklara çeşitli yönleriyle tanıtıyor.

bitkiler ve özellikleri

Sarah Kay’ın çocuklar için yazdığı ‘Bitki Kitabım’da  papatya, kırmızı yonca, gelincik müge, lavanta çiçeği,  mavi kantaron, menekşe, gündüz sefası, düğün çiçeği, unutmabeni çiçeği yer alıyor.

Bitkilerle ilgili verilen bilgiler arasında bitkinin Latince adı ve  yılın hangi ayında yetiştiği ilk verilen bilgiler arasında yer alıyor.

Bitkinin sap ve yaprak özellikleri de yine verilen bilgiler arasında yer alıyor. Geçmişte, bitkiyle ilgili bir öykü ya da tarihsel bir bilgi varsa  çocuklara sunuluyor.  Kimi bitkilerin yaprak sayısı onun belirgin bir özelliği olarak ortaya çıkıyor. Örneğin gelincikle ilgili verilen bilgiler arasındaşunlar yeralıyor:

“Meyvesi üzerinde bir şapka olan  ve içinde çok sayıda  tohum içeren bir kapsüldür. Bu tohumlar hemen şapkanın altında bir sıra küçük delik  yardımıyla dışarı kaçarak gelinciğin yeniden ekilmesine olanak sağlar. ” (s.22)

görsel şölen

Sarah Kay’ın ‘Bitki Kitabım’ çocuklara bitkiler hakkında bilgi verirken, bir yandan da görsel bir şölen sunuyor. Bitkilerin sözü edilen her durumuyla ilgili mutlaka bir resim yeralıyor. Bir sayfada genellikle en az 5 – 6 resim yer alıyor. Çocukların hoşlanacağı renk ve çizgilerle oluşturulmuş resimler karmaşıklıktan uzak bir görünüm içeriyor. Bitkinin resmiyle yazıda sözü edilen konu birbiriyle örtüşüyor.

Sarah Kay’ın ‘Bitki Kitabım’ çevresindeki bitkilerle ilgili bilgi verirken kitapta yer alan resimler çocukları resim yapmaya yüreklendiren türden.

Mustafa ASLAN

—————————

Bitki Kitabım, Sarah Kay, I. Basım:Artemis Çocuk Yayınları, İstanbul, Aralık 2014

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016