OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Biri ve Öteki

IMAG3244BİRİ VE ÖTEKİ

Philip Kerr’in dedektif romanlarından ve IL. Paylaşım Savaşı sonrasını anlatan kitaplarından ‘Biri ve Öteki’ Alfa Yayınları arasında okura ulaştırıldı. Aynı yazarın daha önce Alfa Yayınları’nca  ‘Mart Menekşeleri,’ Alman Usulü Ağıt’  ve ‘Solgun Suçlu’ adlı yapıtları yayımlanmıştı.

savaş sonrası

Philip Kerr II. Paylaşım Savaşı sonrasında yaşanılanları anlattığı yapıtlarından birisi olarak dikkat çekiyor, ‘Biri ve Öteki’. Bu yapıtında Kerr okura savaşın doğal sonucu olarak yerle bir olmuş bir Almanya sunuyor.

Yazarın sunduğu önemli saptamalrından birisi de savaş sonrasında Almanya’da yabancı egemenliğinin oldukça arttığı ve Almanya’nın egemenliğinin tartışılır durumda olduğunu gösteriyor.

yahudiler

Nazilerin Berlin’i hiç sevmediklerini Nazizmin kalbinin Münih’te attığını belirten Philip Kerr ‘Mart Menekşeleri,’ Alman Usulü Ağıt,’   ‘Solgun Suçlu’ ve son olarak yayımlanan ‘Biri ve Öteki ‘ adlı yapıtlarında Yahudileri anlatıyor. I. Paylaşım Savaşı yılları ve sonrası olarak ikiye ayırabiliriz. II. Paylaşım Savaşı ve sonrasında Yahudilerin maruz kaldığı Nazi zulmünü veriyor.

“” ‘1941’de Minsk’de SS Gruppenführer Arthur Nebe ile çekilmiş bir fotoğrafın daha var. Bu resimde üniforma giyiyorsun, değil mi? Aaron, Nebe’nin komuta ettiği Özel harekat grubu kaç Yahudi öldürmüştü?

‘Doksan bin Yahudi  efendim.’ Aaron’un aksanı Amerikalıdan ziyade İngiliz’i andırıyordu.’ ” (s.399)

Philip Kerr ‘Biri ve Öteki ‘ adlı yapıtında da II.Paylaşım Savaşı yıllarında Almanya ve sonrasını savaşın ne kadar korkunç birşey olduğunu veriyor.

Mustafa ASLAN

——————————

Biri ve Öteki(Roman), Philip Kerr, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul,  Mart 2015

IMAG3163IMAG2906IMAG2574

Bellek

Solgun Suçlu(Roman), Philip Kerr, Çeviri:Zeliha Babayiğit, I. Basım Alfa Yayınları, İstanbul, Ocak 2015

Alman Usulü Bir Ağıt(Roman), Philip Kerr, I. Basım: Alfa Yayınları, İstanbul, Şubat 2015

Mart Menekşeleri(Roman), Philip Kerr, I. Basım: Alfa Yayınları, İstanbul, Şubat 2015

 

Updated: 08 Nisan 2015 — 06:18

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016