OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

BIRAKIN YAŞASINLAR(simmel)-mustafa aslan

 

 

BIRAKIN YAŞASINLAR
  09 Ekim 2008

 

Türk okuru J. Mario Simmel’i yakından tanıyor. Simmel ülkemizde çok okunan yazarlardan birisidir. Bunu yazarın okuyucuyla kurduğu sıcak bağa bağlı olarak düşünülmesinin daha doğru olacağı inancındayım.

J. Mario Simmel, Bırakın Yaşasınlar adlı yapıtında ağırlıklı olarak 1980’li yılların Almanyasının yanı sıra öteki ülkelerdeki gelişmeleri de anlatmaktadır. Bu yanıyla yapıt dünyamızın o yıllardaki durumunu irdelememize de yardımcı olmaktadır.

1980’Lİ YILLAR

Yapıt 1980’li yıllarda geçmektedir. O yıllara baktığımızda iki kutuplu bir dünyadayız. Rusya-Amerika kıyasıya çekişmektedir. Doğu bloku ülkeleri henüz bir kopuş yaşamamıştır. Yapıta bu ülkeler için kullanan terim “Demirperde ülkeleri” dir. Yapıtta, o yıllarda Almanya’da bir komünizm korkusu yaşandığını okuyoruz.

Çoğu uyuşturucu kullanan yeni kuşak çok başkadır. Almanya’yı 1980’lerdeki refah düzeyine yükseltmek için çalışanlara genç kuşak “budala” ya da “çılgın gözüyle bakmaktadır. Gençleri yapıttaki yetişkinlerden birsi şöyle anlatır:

“Hepsi şımarık ve tembel. Uyuşturucu madde kullanmayanı övmek gerekiyor! Sonra giyinişleri, dış görünüşleri nasıl? Torunlarımız bizimle tek kelime bile konuşmuyor. Bizi ve anne babalarını beğenmiyorlar…” (s.255)

KORKU TİCARETİ

Yapıtta yazarın Almanya’daki insanların çeşitli korkuları üzerinde durmaktadır. Yapıtta geçen korkular arasında Rus, komünizm, savaş, atom bombası, işsizlik … vardır. Burada en ön sırada savaş korkusu yer almaktadır.

Almanya’nın geleceğini karanlık gösteriliyor. İnsanlar ruhsal olarak çökertiliyor. Bu ülkeden Amerika’ya kaçışı hızlandırmaya çalışıyorlar. Alman insanının önemli bir kısmı Amerika’dan ev almaya başlıyor. Bir servet transferi yaşanıyor, Almanya’dan Amerika’ya doğru.

Almanya’nın geleceğini karanlık görüp Amerika’da ev almak isteyenlerden kimileri dolandırılıyor.

“ … Son yıllarda oraya bir hücum vardı. Bunu biliyordum. Fırından çıkmış taze ekmek gibi mülk alınıyordu. Almanların son on yılda, bu ülkeye çok para yatırdıklarını da biliyordum. İnsanların korkusundan para kazanılıyordu.” (s.318)

 

YABANCI DÜŞMANLIĞI VE TÜRKLER

Bırakın Yaşasınlar yabancı düşmanlığına karşı savaşım veren yapıtlardan birisidir. Kitapta, yazar Almanya’daki yabancı düşmanlığını çok iyi vermiştir. Bu düşmanlıklara arasında Türk düşmanlığı en ön sıradadır. Hatta bu konuda açıkça belli etmeseler de, Alman resmi görevlileri arasında bu düşmanlığa çanak tutanlar da yok, değil yapıtta belirtildiğine göre. Kahramanlardan sendikacı Langenau Türk dostu birisidir. Bu yüzden birkaç ırkçı saldırıya uğrar. Evinin duvarına uyarıcı yazılar yazılır. Tehdit edilir. Sonunda yeni Nazi örgütlerinden birisi tarafından öldürülür, onların nereden ve nasıl yönetildiğini öğrendiği için. Irkçılar cinayeti öyle bir planlar ki, suçu yakın dostlarından Kent’in üzerine yıkmaya çalışırlar.

“… Halkı yabancı işçilere karşı kışkırtmak istiyorlardı. Bir birahanede elime geçmişti. Bir sürü genç oturmuş, Türklerin aleyhinde yazılmış bir yazıyı bağıra çağıra okuyordu. Sonunda Langenau ve ben onlarla kıyasıya dövüşmüştük.” (s.557)

Bırakın Yaşasınlar, Mario Simmel’in açık bir Avrupa eleştirisidir. Hem bir belge hem de gerilim yüklü serüveniyle sıkılmadan, heyecanla okunan kitaplardan birisidir.

• J.Mario Simmel, Bırakın Yaşasınlar, 2. Basım:Eylül 2008, Everest Yayınları-İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016