OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

bir yılbaşı hikayesi

IMAG1005Everest Yayınları tarafından okura sunulan ‘Bir Yılbaşı Hikayesi’ adlı öyküsünde Buket Uzuner Kuzey Avrupalı birinin Türklere ve Türkiye’ye bakışını sürükleyici bir yılbaşı öyküsü çerçevesinde veriyor.

Noel   ve Tüketim 

‘Bir Yılbaşı Hikayesi’ adlı öyküsünde Buket Uzuner  Kuzey Avrupalı kahramanı aracılığıyla Noel ve tüketim ilişkisini irdeliyor. Kahramanımız Noel’in tületim yanından rahatsızlık duyuyor. bunun için Noel’le ilişkisinin olmadığını sandığı Müslüman bir ülke olarak düşündüğü Türkiye’ye geliyor. Ülkemizde de Noel kutlamalarıyla karşılaşınca, hele hele Antalya’nın Demre ilçesinde Noel Baba anıtını görmesi ve yaşadıkları ona yağmurdan kaçarken doluya tutulan birine döndürüyor,  ‘Bir Yılbaşı Hikayesi’ adlı öyküsünde Buket Uzuner ‘in kahramanı. Uzuner’in Noel’in tüketime dayanan yönünden” Hristiyan alemindeki tüm caddeleri saran o Noel alışverişi çılgınlığından” (s.14)  rahatsızlık duyan birisi olarak çıkıyor, okurun karşısına.

“Antalya’ya bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine gittim. Aklımca, Noel ve yeni yıl tatilini birleştirecek, böylece aile yemeklerinden, Hristiyan alemindeki tüm caddeleri saran o Noel alışverişi çılgınlığından, gürültüden, kalabalıktan uzak bir yere kaçacak, saklanacaktım.” (s. 14)

türkiye ve türkler

 ‘Bir Yılbaşı Hikayesi’ adlı öyküsünde Buket Uzuner  Türkiye ve Türkleri bir yabancının gözünden veriyor. Mutfağından doğasına kadar uzanan bir alanda sunuyor bu bakış açısının ortaya koyduklarını. Yazar, Türkiye’nin yeğlenme nedenlerini kahramanı aracılığıyla aktarırken, yer yer Kuzey Avrupa ve Türkiye ‘ye ilişkin kimi alanlarda da karşılaştırmalara da giriyor.

“Akdeniz’de ya da okyanuslarda bu tip enfes sahiller vardır. Türkiye artık bizim için pek egzotik sayılmasa da, tüm vaktini başkaları için çalışarak satmak yerine, daha az tüketip, yarım günlük işlerle idare etmeyi, okuyup yazmayı tercih eden benim gibi bir münzevinin hala kolayca kaçıp kaçıp kafa dinleyebileceği, hesaplı ve çok güzel bir ülke.” (s.14)

Buket Uzuner’in ‘Bir Yılbaşı Hikayesi’ adlı öyküsü Demre’deki Noel Baba anıtına benzemesinden dolayı küçük bir kız çocuğu ve ailesiyle yaşadıklarını tatlı bir şekilde, merak ögesini de iyi kullanarak veriyor.

Mustafa ASLAN

—————————————

Buket Uzuner, Bir Yılbaşı Hikayesi, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul 2014

Updated: 29 Ocak 2014 — 16:15

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016