OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

BİR TÜRK KADININ AVRUPA SEYAHATNAMESİ

BİR TÜRK KADININ AVRUPA SEYAHATNAMESİ

Zeynep Hanım20160921_202842‘ın mektupları aracılığıyla paylaştığı Avrupa gezisi Bir Türk kadının Avrupa Seyahatnamesi adıyla Everest Yayınları arasında okura sunuldu.

Buket uzuner’in yapıtın girişinde verdiği bilgiye göre, “Gerçek adı Zennur Nuri olan Zeynep Hanım (doğumu:1884-vefatı:1923 veya 1925?) bundan yüz yıl önce, “özgürlük arayan bir kadın olmak” suçundan (!) zamanın sultanı 2. Abdülhamit tarafından gizli polislerce (hifiye) takibe alınan ve giderek artan baskılar sonucunda anne-babasına haber bile vermeden gizlice Sirkeci Garı’ndan gece treniyle ülkesini terk etmek zorunda kalmış müthiş bir karakter.”(s.9)

“Tanıdığım bir İngiliz kadın, bir Fransız kadınla  klavga etti, Fransız ona bir öğle, bir de akşam yemeği ikram ettiğini söyleyerek sitem etti. İngiliz kadın bu eski davet sahibine on iki frank gönderdi. Fransız kadın parayı almakla kalmadı, bir de makbuz kesti.” (s.200)

DOĞULU KADIN GÖZÜYLE BATI

Zeynep Hanım gezdiği Batı ülkelerinde gördüklerini mektuplarında anlatıyor. Mektuplarda öne çıkan bir Doğu-Batı karşılaştırması olduğu görülüyor. Karşılaştırmalar öeşitli açılardan yapılıyor.

“Buradaki kadın ve erkekler için boşanmanın sağlıklı olmayan bir çekiciliği var;başkalarının talihsizlikerinin de. Bir erkeğin ya da bir kadının -özellikle de bir kadının- başına bir iş gelmeye görsün, herkes onu keyfince çekiştirmekten büyük bir haz duyar.” (s.141)

ELEŞTİRİLER

Zeynep Hanım gezdiği Batı’nın önemli kentlerindeki yaşamı değerlendiriyor. Türk insanının ileride bu yaşantı biçimini seçtiğinde neler olacağını dillendirmekle kalmıyor, eleştiriler yöneltiyor. Eleştirilerini yaşantı biçimi üzerinde yoğunlaştırıyor daha çok. Gördüğü olumsuzlukları ve ileride Batı tarzı bir yaşantı biçiminin Türk insanına getireceği olumsuzluıkları sıralıyor.

Eğer bizim Doğulu ülkelerimiz de bir gün bu Batı ülkeleri gibi olmak zorundaysa, bu uygarlığı delişk deşik eden tüm kötülü,kler onlara miras kalacaksa, şimdi yok olsunlar, daha iyi.” (s.197)

RODİN’İ NASIL BİLİRSİNİZ?

Zeynep hanım Batı ülkelerindeki gezileri sırasında sanat konularını da okura aktarıyor. Onun okura aktarmaya çalıştığı önemli gördüğüm sanatçılardan birisi de Rodin olduğunu düşünüyorum. Sanatçının atölyesinin de anlatıldığı yapıtta Rodin’in İslam dini hakkındaki sorularının Zeynep Hanım tarafından yanıtlandığı görülüyor.

Bir Türk Kadının Avrupa İzlenimleri adlı yapıtta, ilk kadın Türk gezgini olarak da kabul edilen Zeynep Hanım’ın Batı’ya ilişkin gözlemleri ve karşılaştırmaları okuduğunuza değiyor.

MUSTAFA ASLAN

………………………….

Bir Türk Kadının Avrupa İzlenimleri (Mektup), I. Basım:Everest yayınları, İstanbul, Ekim 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016