OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

BİR ŞEHRE GİDEMEMEK

altt

 

BİR ŞEHRE GİDEMEMEK

 

Mario Levi’nim günümüz insanının yaşadıklarını sorguladığı öykülerin yer aldığı Bir Şehre Gidememek 14. basımını Everest Yayınları arasında yaptı. Kitapta yer alan Bir Şehre Gidememek, Hüzünler Yürürlüktedir ve Mevsimlerin Durduramadığı adlı üç öykü birbirini tamamlayıcı özellikler taşıyor.

“Yıllar geçmiştir aradan… Her mevsim bir başka özlemle yaşanmış, her ilişki yeni bir ilişkiye bir başka olasılıkla taşınmıştır. Bir gün gelir, ayrıntılardan alınabilecek hazzın hiçbir zaman tüketilmeyeceği düşünülür.” (s.85)

 

 

KENTLER VE İNSANLAR

Mario Levi’nin Bir Şehre Gidememek adlı kitabındaki öykülerinde ön cephede erkekler varmış gibi görünse de aslında öykünün soluk alıp vermesini kadın kahramanlar ve kentler  sağlıyor. Hemen Raşel, Sevil, Elise…  adlarını anmak gerekiyor

Paris, Rio ve İstanbul ise kentlerin öne çıkanı olarak görülüyor. B üç kent içinde ise İstanbul’un  varlığını iyice duyumsattığını görüyoruz, öykülerde. Kentler ve insanların yazgıları bir yerlerde kesişiyor.  Çoğunlukla yaşanan toplumsal zorunluluklardan kaynaklanıyor, bu kesişmeler.

“ Tata Claire’in hayat öyle sanıyorum ki tanığı olabildiğim en önemli parantezdi bu. Beklenmedik bir rüya ve eski bir mektup aracılığıyla hatırlamaya çalıştığım Gracinday’sa büyük bir olasılıkla bu mektubu ve bir zamanlar yaşadıklarımızı unutmuş, dünyanın bir yerlerinde…” (s.29)

 

6-7 EYLÜL

Mario Levi öykülerinde 6-7 Eylül Olayları’nda da söz ediyor. Doğdukları yeri zorunlu olarak terk eden insanların bir başka öyküsü olarak çıkıyor karşımıza, bu olaylar. İnsanların darmadağın olan yaşam düzenleri ve sürüklendikleri ülkeleri veriyor.

“ ‘… Ufak bir parfümeri dükkanı olan bizleri 6-7 Eylül Olayları’ndan kısa bir süre sonra buralara getirdi ve kırk altı yaşından sonra kireç ocaklarında çalışmayı göze aldı.’ ” (Hüzünler Yürürlüktedir, s.55)

 

Mario Levi’nin Bir Şehre Gidememek dünyanın değişik yerlerinde yaşanan ve insanları yerlerinden yurtlarından eden olaylar sonrasındaki durumları sunuyor, okura.

 

MUSTAFA ASLAN

………………….

 

Bir Şehre Gidememek(öykü), Mario Levi, 18. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Şubat 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016