OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

bir mübadele romanı-mustafa aslan

bir mübadele romanı-mustafa aslan

 

Mustafa Aslan
aslanmustafa2055@hotmail.com
Bir Mübadele Romanı

Türk ve Yunan Edebiyatı’nda mübadeleye ilişkin birçok eser göze çarpıyor. Bunlar arasında önemli yapıtlar da var.

 

 

Fügen Ünal Şen’in yazdığı ‘Bir Avuç Mazi-Bir Mübadele Romanı’ ise son dönemde Türkiye’de yazılan mübadeleyle ilgili romanlardan sadece birisi. Roman karşılıklı olarak yer değiştiren birisi Rum öteki Türk iki ‘mübadilin’ yaşamını veriyor.

 

Balkan Savaşı sonun başlangıcı mı?

 

Mübadeleye gelinen süreçte, yapıtta Osmanlı’nın Balkan Savaşı yenilgisi önemli bir başlangıç olarak görünüyor. Hem de sonun başlangıcı.. Balkan Savaşı yenilgisi ve ardından Yunanistan’ın bağımsızlığı kardeşçe yaşayan Türk ve Rum halkının arasını silahlı Rum çeteleri açıyor, yapıtta belirtildiğine göre. Çünkü mübadeleye hemen bir günün içinde gelinmiyor. I. Paylaşım Savaşı sonrasında Türkiye’nin işgali sırasında yaşananlar… Türk Ulusal Kurtuluş Savaşı sonrasında Lozan Barış Konferansı görüşmelerinde ‘mübadele’   kararı alınıyor.

 

Kardeşlik

 

Fügen Ünal Şen’in‘Bir Avuç Mazi-Bir Mübadele Romanı’ adlı yapıtı Rum ve Türk insanı içinden yanlış yapanları vermekle kalmıyor, iyi örnekleri de gösteriyor. Kitap, sadece bir tarafı suçlayan/öven bir nitelik taşımıyor. Yapıtta, Rum çeteleri Türk komşusunu öldürmeye, evini yakmaya kalkıştıkları sırada yine bir Rum komşu onların canını kurtarıyor.

 

Acılar

 

İki taraftan da karşılıklı nüfusun sadece yer değiştirmesi olarak verilmiyor romanda. Karşılıklı acıların çekilmesi olarak sunuyor yazar, mübadeleyi. Türkiye’deki Rumlar, Yunanistan’daki Türklerle yer değiştiriyor görünürde. Oysa durum sanıldığının ya da görüldüğünün çok da ötesindedir, romanda anlatılanlara göre. İnsanların doğdukları toprakları bırakıp başka bir yere gitmelerinin sanıldığı kadar kolay olmadığını yapıt iyi veriyor. Üstelik gidilen yerde, ‘mübadil’lerden birisi “Rum dölü” öteki “Türk dölü” olarak aşağılanıyor.

 

Fügen Ünal Şen’in‘Bir Avuç Mazi-Bir Mübadele Romanı’ mübadele sırasında yaşanan karşılıklı acıların anlaşılmasını öne çıkaran bir yapıt.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016