OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

BİR MABED İŞÇİSİ (dücane cündioğlu)-mustafa aslan

BİR MABED İŞÇİSİ

‘Bir Mabed İşçisi’ Dücane Cündioğlu’nun Cemil Meriç’le ilgili yapıtlarından ilki olarak Kapı Yayınları arasında çıktı. Bu yapıtın süreri olarak da ‘Bir Mabed Savaşçısı’ da okura sunuldu, geçtiğimiz günlerde.

Saptamalar ve…

‘Bir Mabed İşçisi’ aslı yapıt Cemil Meriç’in yaşam ve düşünce dünyasını anlatmaktan öte kimi yönler de içeriyor. Bana göre, Dücane Cündioğlu’nun dün ve bugüne ilişkin kimi saptalarını bulmak da olası. Bunlar yapıtın değerini bir kat artırmaktadır.
‘Bir Mabed İşçisi’ adlı yapıtta Dücane Cündioğlu’na göre, İslami kesimin yükselişi arasında Amerika’nın yeşil kuşak projesi olduğunu belirtiyor.

Polemikler

‘Bir Mabed İşçisi’ nde saptamalar kadar polemiklere de dikkat çekmek isterim. Meriç’in ‘Bu Ülke’ adlı yapıtına yayıncısnın almadığı Ziya Gökalp’i eleştirdiği yazısı temel ekseni oluşturuyor, kitapta.
Ziya Gökalp-Mehmet Kaplan ve Cemil Meriç arasındaki polemikler de yapıtın önemli bir bölümünü oluşturuyor. Yazar bununla da yetinmeyip kimi özel söyleşileri de tanıklıklara dayanarak aktarıyor, ilgili konuyu.

Mehmet Kaplan’ın Nato’yu savunduğu tümcelerin de yer aldığı yanıtında Cemil Meriç’i Marksistlikle suçluyor.

“Bizi Batı’dan Nato’dan ayırmak isteyen bir akım var. Bugün Türkiye için en büyük tehlike Batı değil, Rusya’dır.” (s.48)

‘Bir Mabed İşçisi’ Dücane Cündioğlu’nun Cemil Meriç’i anlatmakla kalmayor, ülkenin demokratik gelişimi ve bunun düşün alanındaki yansımalarını da aktarıyor. Okurun kendi birkimine ve bakışına göre farklı şeyler bulacağı ya da yorumlar yapabileceği, bir yapıt ‘Bir Mabed İşçisi.’

*Dücane Cündioğlu, Bir Mabed İşçisi,4. Basım:Kasım 2010, Kapı Yayınları-İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016