OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Bir dost hem de yazar-hakan mümin

Bir dost hem de yazar

[Azınlıkça – Sayı:55- Mart 2010]

Hakan Mümin

Şafak’ın yayınlandığı ilk yıllardı; ya 1992 ya da 1993’tü. Adana’da öğrenciydim o yıllarda. Bir gün fakültenin kantininde oturmuş, arkadaşlarla hem çayımızı yudumluyor, hem de sohbet ediyorduk. Derken, tanımadığım bir kişi yanıma sokuldu ve kendisini tanıttı. Adı, Mustafa Aslan’dı. Antepliydi. Adana’ya yolu düşmüş, dolayısıyla benimle de tanışmak istemiş. Doğrusu o gün çok şaşırmıştım. Yunanistan nere, G. Antep nere… Bak şu işe; dünya ne kadar küçük.

Mustafa Aslan sıkı bir Şafak okuyucusuymuş. O gün bana Şafak’ın ne kadar önemli bir dergi olduğunu, Rahmi Ali’nin hikâyelerini, Mücahit Mümin’in güncelerini, Mustafa Tahsinoğlu’nun şiirlerini ve şiire bakışını, tek tek anlattı. Güzel de anlattı, Batı Trakya Türk Edebiyatı’nı iyi incelemiş, Mustafa Aslan. Tespitleri yerindeydi.

Böyle tanıştım Mustafa Aslan’la.

Mustafa Aslan kim? Kısaca anlatayım. Mustafa Aslan 1965’te Kilis’in Musabeyli ilçesine bağlı Balıklı Köyü’nde doğdu. Gazi Ortaokulu ve Gaziantep Lisesi’nde okudu. Yüksek öğrenimini Cumhuriyet Üniversitesi – Batı Dilleri ve Edebiyatları – Fransız Dili ve Edebiyatı’nda tamamladı.

Mustafa Aslan ilk eserini 1986’da yayınladı; “Sözcüklerin Dili Tutulunca”. Daha sonra da kendini çocuk edebiyatına adadı. O, bizim kitaplardan tanıdığımız onca çocukluk kahramanımızı günümüz çocuklarına da yansıtmak istiyor. Hem de günümüz çocuklarının gerçek dünyasına girip, onların hayal dünyasını genişleterek… “Çocuklar hayal kurmayacak da kim kuracak?” düşüncesi hâkim onun anlatımında. Mustafa Aslan’ın çocuk kitaplarında çocuklarımız geriye değil, kahramanlarımız ileriye gidiyor. Yani demek istediğim şu; bizim çocukluk yıllarımızdaki kahramanlar onun kitaplarında teknolojiye ve çağdaş dünyaya ayak uyduruyor. Yazarın kitaplarındaki anlatım da mükemmel. Güzel bir Türkçe hâkim. Ayrıca, Mustafa Aslan çocukları çok sevdiği için, onun öncelikli arzusu onlara sevgiyi, barışı, mutluluğu, her şeyden önemlisi de insanlığı aşılamak.

Mustafa Aslan’ın çocuklar için yazdığı kitaplar şunlar: Kına Çiçeği, Maviş ve Sanal Bebek, Uzaylılar Kırmızı Bisikleti Kaçırdı, Nasrettin Hoca’nın Uzay Serüveni, Mavili Kedi Gazeteci, Evliya Çelebi İstanbul’da, Maviş Bilgisayar Korsanlarına Karşı, İstanbul Çocuk, Pir Sultanca, Zaman Hırsızı Maviş, Bilmece Tekerlemece, Maviş ile Şaşkın Robot, Yunus Emre, Pinokyo İstanbul’da, Sihirbazın Şapkasından Çıkan Sayılar, Oyuncaklar Eğleniyor, Oyuncakların Dünyası, Robot Köpek Bibo.

Mustafa Aslan çocuk kitaplarının yanı sıra gençleri de düşünerek, onlar için yazdığı “Aşk Sesini Arıyor” adlı roman da yazarın ilk gençlik romanıdır.  Mustafa Aslan öykü yazmayı da seviyor diyebilirim ve gayet de başarılı bu alanda. İlk öykü kitabını daha yukarıda da belirtmiştim; Sözcüklerin Dili Tutulunca (1986). Uzun bir aradan sonra ikinci öykü kitabını da yayınladı. Kitabın adı, Kedisiz Sevda Zamanları. Kitapta on beş öykü yer almaktadır ve bu öyküler günümüze kimi göndermeler yapmakla birlikte dünü ve geleceği içinde barındırmaktadır.

Mustafa Aslan için “sevgi” her şeyden önemli. Gerek çocuk kitaplarında, gerek öykülerinde, gerekse romanında bu anlatılması zor ya da yaşanması güç sözün etrafında dönüyor, tıpkı semazen gibi. Huzur dolu, herkesin kardeşçe yaşadığı bir dünya düşlüyor.

Kısaca size bir dost, bir yazarı tanıtmaya çalıştım. 90’lı yıllarda Şafak dergisinin aracılığıyla başlayan dostluğumuz bugün de devam etmektedir. Böyle bir dostum olduğu için de çok mutluyum. Şunu da eklemek istiyorum ve bitiriyorum: Eşim her gece Mustafa Aslan’ın çocuk kitaplarından masallar okuyarak uyutur kızım Ekin’i. Peki siz çocuğunuza masal okuyor musunuz? Cevabı zor bir soru galiba!..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016