OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

BİR DE BİZDEN DİNLEYİN

BİR DE BİZDENIMAG4006 DİNLEYİN

Diplomat eşlerinin (sefire) eşleriyle görev yaptıkları ülkelerin kimileyin genel durumunu,  kimileyin de bir kentinin o tarihlerdeki durumunu çeşitli yönleriyle verdikleri, Şefik Onat’ın  ‘Bir De Bizden Dinleyin’ adlı yapıt Alfa Yayınları tarafından okura sunuldu.

 

DİPLOMAT EŞLERİNİN ANLATTIKLARI?

Şefik Onat diplomat sözcüğünü yapıtında şöyle açıklıyor:” ‘Diplomat’ (eski tabirle “Hariciyesi”) bir ülkeyi diğer ülke nezdinde, uluslararası kuruluşlarda (birleşmiş Milletler ve bağlı kuruluşları, Avrupa Birliği, Nato vs.) ya da ülkesinin yurtdışındaki Konsolosluklarında temsil edilen, buralarda görev yapan kişidir.”

‘Bir de Bizden Dinleyin’ adlı yapıtta yer alan diplomat eşleri ve eşlerinin görevleri nedeniyle bulundukları yerlerden kimileri şöyle sıralanıyor:

‘Bir De Bizden Dinleyin’ adlı yapıtında yer alan diplomat eişleri ve anlattıkları ülkeler ve ve bu ülkelerin kentlerini şöyle sıralayabiliriz: Oya Akıncı-Moskova,Zeynep Akıncı-Strazburg, Cenevre, Paris, Rabat,Tunus, Esin Alptuna-Danimarka, Kıbrıs, Ankara, Brüksel, Düsseldrf, New York, Finlandiya, Paris, Londra, Lale (Şen) Apakan-Cenevre, New York, Lefkoşa, Kiev’de bunuyor, ancak yapıtta buralarla ilgili ayrıntı bulunmuyor, hanıefendinin genel bir değerlendirmesi yer alıyor. Nezihe Bilhan-Tahran, Berlin, Libya, Selanik, Addis Ababa, Zeynep Ersavcı- Bonn, Gümülcine, Roma, Tahran, Vaşington, Viyana, Dublin, Muscat, Kanberra ve Brüksel, Handan (Ünlü) Haktanır-Brüksel, Yeni Delhi,  Lefkoşa, New York, Tahran, Varşova, Londra ve Kahire,Lemis (Elagöz) Okandan-Anvers, Kuveyt, Vaşington, Los Angeles, Roma, Kanberra ve Minsk, Dilek Pamir-Londra, Gümülcine, Roma Brüksel, Budapeşte, Montreal, Cezayir, Atina ve New York, Jülide Taşkent- Viyana, Strazburg, Almatı ve Moskova, Güniz Tümer-Bern, Tahran, Cenevre, Vaşington, Muskat, Lüksemburg ve Bratislava. Füsun Utkan-Paris, Halep, Brüksel, Doha, Bağdat, Tokyo ve Roma.

 

TAHRAN VE GÜMÜLCİNE (KOMOTİNİ)

‘Bir De Bizden Dinleyin’ adlı yapıtta Zeynep Ersavcı ve Dilek Pamir’in Gümülcine’de bulunduklarını okuyoruz. Tahran’a ise gidenlerin sayısının daha fazla olduğu görülüyor. Nezihe Bilhan, Zeynep Ersavcı, Handan (Ünlü) Haktanır ve Güniz Tümer’in diplomat eşi olarak Tahran’da bulundukları görülüyor.

Sefireler, bu kentlerin özellikle sosyal yaşantısı ile ilgili değerli bilgiler verdikleri görülüyor, ekonomik ve siyasal konuların yanı sıra.

“Onca mücevher, kürk, şıklık içinde olan İranlı kadınların dernek toplantılarında oturmak istedikleri ve o masada oturabilmek için birbirleriyle yarıştıkları tek masa,  bizim Sefiremiz Rana Eldem’in masası olurdu.”(s.269)

 

Diplomat eşlerinin anılarının yer aldığı Şefik Onat’ın ‘Bir De Bizden Dinleyin’ adlı yapıtı zevkle okunuyor.

MUSTAFA ASLAN

………………………..

Bir De Bizden Dinleyin, Şefik Onat, I. Basım:Alfa Yayınları İstanbul, Temmuz 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016