OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Bir Cümlelik Aşklar


IMAG0243_1BİR CÜMLELİK AŞKLAR

Mario Levi’nin birer cümleden oluşan 100 cümle ve 100 aşkın anlatıldığı ‘Bir Cümlelik Aşklar’ adlı yapıtı Everest Yayınları tarafından okura sunuldu.

USTA İŞİ CÜMLELER
Paragrafta  cümleyi (tümceyi) yerli yerine oturtmak ve kontrol altında tutmak kolay olmuyor. Aynı cümleler arasında anlam bütünlüğü sağlamak ise başlı başına hüner gerektiriyor.  Hele hele yazdığınız bir konuyu, öyküyü tek cümlede anlatmak oldukça zor bir iş.

Mario Levi ‘Bir cümlelik Aşklar’ adlı yapıtında tek cümlelik öyküler sunuyor okura. Levi yinelemelere düşmeden, cümlede sıraladığı sözcükler arasında uyum ve anlam bütünlüğü sağlıyor. Kimileyin cümleniz yanlış olmaz ama  sözcükler arasında çeşitli yönlerden kurulamayan bütünlük yazdığınız şeyi yavan bir yazı ortaya çıkarıyor.

 Yazar burada bir tür orkestra şefi görevinin ötesinde de iş görüyor, Mario Levi’nin yaptığı gibi. Cümleciklerden sadece tek ses çıkarılmasını istemiyor,  yazar. Levi’nin öykülerinde de yaptığı şey farklı renk ve sesteki cümlecikleri bir araya getirirken ses renklerini koruyarak büyük bir uyum sağladığı görülüyor.

İSTANBUL’DAN VE YAŞAMDAN

Mario Levi’nin ‘Bir Cümlelik Aşklar’ adlı tek cümlelik öyküleri anlatım özelliklerinin dışında uzam olarak İstanbul ağırlığı duyumsanıyor.  Ülkenin değişik yerlerinden insan görünümleri olduğunu da söylemek gerekiyor.

Levi, yaşamın içinden aldığı öykülerinin tek cümlede sunarken okura da seçenek sunduğunu görüyoruz. Bu seçeneğin okurun öyküyü kaldığı yerden sürdürerek kendine ait bir öykü oluşturması olduğunu  yazar da belirtiyor biz de…

“Etkilerinden hiç kurtulmadığı o  yetimlik günlerinde kendisinden sadece altı yaş büyük ablası tarafından büyütüldüğünü , çektikleri fakirliğin  bazı gecelerde yatağa aç yatmasını bile gerektirdiğini, okuyamayıp küçük yaşta bir otomobil tamirhanesinde çalışmaya başladığını…” (Fakirlik Korkusu, s.95)

Mario Levi’nin bir cümleden oluşan ve usta işi öykülerinin yer aldığı ‘Bir Cümlelik Aşklar’ adlı yapıtındaki öyküleri yaşamın içinden okura sesleniyor.

MUSTAFA  ASLAN

——————————

Bir Cümlelik Aşklar (Öykü), Mario Levi, I. Basım: Everest Yayınları, İstanbul, Nisan 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016