OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

bir cihan kafes

 

bir cihan kafes

Bir Cihan Kafes

 

İclal Aydın’ın kitaplarına bir yenisi eklendi. Daha önce değişik türden yapıtları yayınlanan İclal Aydın bu kez bir romanla okurun karşısına çıkıyor. Artemis Yayınları arasında çıkan ‘Bir Cihan Nefes’ ileri geri gidiş gelişlerle bir ailenin dünümü-bugününü veriyor.

Kadınlar

İclal Aydın’ın ‘Bir Cihan Nefes’ adlı romanı için kadınların kitabı desek abartmış sayılmayız. Bir ailede Samira, Yaşar (Erkek çocuk beklerken kız olduğu için Yaşar adı veriliyor. ve Lorin’in yaşadıklarını bir birine bağlı olarak veriyor. Yazar bunu yaparken kimileyin zaman dilimi içerisinde ileri ve geri geliş gidişlerindeki zaman dilimini peyce farklı seçiyor. Bu da kitabın anlaşılmasını ve okunmasını kolaylaştırıyor. Kadınların birçok sorununa değinen yapıt, kimi güncel konulara değiniyor.

Yapıtta, Samira, Yaşar ve Lorin elbette başka kadınlar da var.

İki kent:İstanbul ve Ankara

‘Bir Cihan Nefes’ adlı romanda iki kent öne çıkıyor. Bu kentler İstanbul Ankara. İstanbul güzelliği ve yaşam zorluğuyla yapıtta beliriyor. Ankara ise yer yer gelişmesine tanık olduğumuz bir kent olarak görülüyor, kahramanlarımızın yaşamıyla birlikte.

İcalal Aydın’ın ‘Bir Cihan Nefes’ adlı romanı kadın sorunlarını anlatan bir kitap olmanın yanında yer yer ülke tarihine de değiniyor. İçten anlatımıyla dikkati çekiyor, İclal Aydın’ın yeni yapıtı.

Mustafa ASLAN

———————————————————————–

İclal Aydın, Bir Cihan Nefes,  I.Basım:Artemis Yayınları, İstanbul, Mayıs 2013

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016