OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

binbir gündüz masalları

 

IMAG2297

binbir gündüz masalları

‘Binbir Gece Masalları’ nı bilmeyenimiz yoktur. Ya ‘Binbir Gündüz Masalları’ nı? Büyülü Fener Yayınları arasında çıkan ‘Binbir Gündüz Masalları’ nda ise on beş masal yer alıyor.’Binbir Gündüz Masalları’ Hint kökenli olmasına karşın masalların geçtiği yerler olarak karşımıza Ortadoğu coğrafyası çıkıyor.

erkeklerin sadakati

‘Binbir Gündüz Masalları’ Binbir Gece Masalları’ndaki gibi kadınların sadakati üzerinde durmuyor. Tam tersine ‘Binbir Gündüz Masalları’ erkeklerin kadınlara ne kadar çok sadakat içinde olduklarını anlatan on beş masal yer alıyor.  Erkeklere olan güveni sarsıldığın için evlenemeyen Ferahnaz adındaki kıza dadısının anlattığı masallar aynı günde bitmiyor, sonraki gün de sürüyor. Masallar sayesinde erkeklere güvenini yeniden sağlayana kız evlenmeye karar veriyor.  Buradan da masalların psikolojik işlevi ortaya konuyor.

“Halayık içeri girerek şu şekilde konuşmaya başladı.

-Efendim, Banu’nun dairesine kulak verip dinlediğimde konuştukları mesele, Danişment’ten istediğiniz paraya aitti. Şimdi buraya gelmelerinin nedeni de sizin işten sadrazam haberdar olduğu için, halkın işleri uzun uzadıya süründüğünden padişahın emirleri gereğince bu gece Banu’nun işini düzeltmek ve sabaha kadar suretini kendilerine sunmak ve sorgulamakmış…” (s. 498, 174. Gün)

on beş masal

‘Binbir Gündüz Masalları’ adlı kitapta yer alan on beş masalın adları şöyle sıralanıyor:Basralı Ebukasım, Rıdvan Şah ile Şehristan, Kalafat ile Dilara, Çin Melikesi ile Şehzade Kallaf, Fazlullah’ın Hikayesi, Ata Melik ile Zeliha, Seyf’ül-Müluk’un Başından Geçenler, Malik ile Melike Şirin, Gamsız Şah Masalı, Ebu Ali Sina, Güleryüz, Ebu Faris’in Birinci Seyahati, Ad ile Dahi, Mansur ile Dilbernigah, Musul Meliki ile Bağdat Tüccarı Abdurrahman ve Zeynep, Güzelyüz, Keşmir Melikesi Ferahnaz’ın Sonu.

“Rahmetli Küllab defnedildikten sonra bütün akraba ve yakınlarıGüzelyüz’ün yalnız yaşamasının sakıncalarını vurgulayıp evlenmesi gerektiğini söylmişlerdi. O sırada Temim adında akıllı, erdemli genç bir tüccarı önermişlerse de kabul etmedi. Sonraları her nasılsa rıza gösterip kendisiyle evlendi. ” (s. 682, 988. Gün)

“Binbir Gündüz Masalları’ tıpkı ‘Binbir Gece Masalları’ gibi bir kültür hazinesidir.

Mustafa ASLAN

————————

Binbir Gündüz Masalları, Osmanlıca’dan günümüz Türkçesine aktaran Recep Kırıkçı, I. Basım: Büyülü Fener Yayınları, İstanbul, Ağustos-2014

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016