OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Bilinmeyen Kadath’a Düş Yolculuğu

IMAG3088
Bilinmeyen Kadath’a Düş Yolculuğu

Ünlü Bilim kurgu -korku yazarı H. P. Lovecraft’ın ‘Bilinmeyeyen Kadath’a Düş Yolculuğu’ adlı yapıtı Alfa Yayınları arasında okura sunuldu.

kediler ve ankara kedisi

H. P. Lovecraft’ın ‘Bilinmeyeyen Kadath’a Düş Yolculuğu’ nda insanın düşlerinin sınırsızlığını duyumsayabilirsiniz. Yapıtta, çeşitli canlı varlıklarını düşünebilecekğinizin, belki de ötesinde bir durumda karşılaşabilirsiniz. H.P. Lovecraft’ın  ‘Bilinmeyeyen Kadath’a Düş Yolculuğu’nda kedileri düşlerinizin ülkesinde bulabilirsiniz. yazar  kedi dilinden söz ediyor. Kedi diliyle birlikte çeşitli ülkelerin kedilerinden söz ediyor. Bu arada yazar Anakara kedisini de bu kediler arasında sayıyor.

“Meşaleler yanmaya devam ederken ortaya çıkan manzara çok etkileyiciydi ve Carter ömründe bu kadar çok kedi görmemişti. Kara, gri, beyaz, sarı, tekir, alaca;sıradan İran, Manks, Tibet, Ankara ve Mısır kedileri; hepsi orada  muharebenin  içindeydi ve …” (s.34)

serüven ve ilginç yaratıklar

‘Bilinmeyeyen Kadath’a Düş Yolculuğu’ adlı yapıtında H. P. Lovecraft okura güzel bir serüven sunuyor. Bu kez Kadatha’yı Boston’da yaşadığı yerdeki dünyasının anılar yumağından sunuyor, bize. Yazar serüvenin yanında, kitaba renk katan çeşitli yaratıklarla karşılaştırıyor, yapıtı okuyan kişiyi.

“Bu yeşilmsi ateşin çevresinde pis kokulu Ay yaratıklarının sayısı çok fazlaydı ve Carter, eski müttefiklerini kurtarmak için şimdilik yapacak birşeyi olmadığını görüyordu. Gullerin nasıl yakalandıklarını tahmin edemiyordu;  ama kurbağaya benzer iğrenç yaratıkların, onları Dylath Leen’de Sarkomand’a giden yolla ilgili sorular sorarken duyduklarını ve onların iğrenç Leng yaylasına ve Tarif Edilmemesi Gereken Başrahibe bu kadar yaklaşmalarını istemediklerini düşünüyordu.” (s. 119)

H.P. Lovecraft’ın ‘Bilinmeyeyen Kadath’a Düş Yolculuğu’ adlı romanı sürükleyici bir serüven eşliğinde birbirinden ilginç yaratıkların olduğu düş gücünün büyüleyici diliyle  kendini okutuyor.

 

Mustafa ASLAN

———————

Bilinmeyeyen Kadath’a Düş Yolculuğu, H.P. Lovecraft, Çeviren: Hasan Fehmi Nemli, I. Basım:Alfa Yayımları, İstanbul, Şubat 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016