OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

bilim kurguları…

IMAG1219

bilim kurguları..

Nobek Fizik Ödüllü Gerard’t Hooft’un anlaşılır bir dille yazdığı ‘Bilim Kurguları Bilimsel Temellere Dayanan Gelecek Tasarımları’ adlı yapıtı Alfa Yayınları Bilim Dizisinden okura sunuldu.

Gerard’t Hooft’un  ‘Bilim Kurguları Bilimsel Temellere Dayanan Gelecek Tasarımları’ adlı yapıtı geleceğe ilişkin bilgi vermenin yanında var olan bilgilerimizi de anımsamamıza yarayan bir yapıt.

 

‘Bilim Kurguları Bilimsel Temellere Dayanan Gelecek Tasarımları’ nı oluşturan on sekiz bölümün adları şunlardır: Geri Sayım, Kalkışa Geçme,İçerisi, Bilgisayarlar, Kağıt, Robotlar,Victoriamaris, İşlenebilir Bir Dünya, Uçurtma Uçurmak,Yıldızlar, Koloniciler, Kamera Robotlar, Neumannbotlar, Genler, Çekme Gücü, Uzaylılar, Gezegenlerle Oynamak, İdiokrasi.

ışık hızı, bilimkurgu,  denye ve…

Gerard’t Hooft ‘Bilim Kurguları Bilimsel Temellere Dayanan Gelecek Tasarımları’  adlı yapıtında ışık hızı konusuna değinirken günümüzde iletişim ya da ulaşım araçlarının ışık hızını geçecek durumda olamayacağını örneklerle belirttikten sonra sözü bilimkurgu ve bilim kurgu yazarlarına getiriyor. Bilim kurgu yazarları konusunda da yazdıkları oldukça ilginç. Okuduğumuz bilimkurgu kitapların ne kadar bilimsel verilere ve bilgiye dayandığı konusunu gündeme getiren bu yazının konun meraklılarınca okunmasını öneririm.

Denye konusuna gelince…

Materyaller arasında sesiz bir devrimin gerçekleştiğini belirten denye ve fiber arasında ölçüyü belirttikten sonra yazar denye konusunda şöyle diyor:” Bir fiberin kuvveti, denye başına gram cinsinden belirtilir. Peki denye nedir?  Denye, dokuz bin metre uzunluğundaki bir ipek ipliğinin gram cinsinden ağırlığıdır.” (s. 125)

‘Bilim Kurguları Bilimsel Temellere Dayanan Gelecek Tasarımları’  rahatça ve zevkle okunan günümüz gelişmelerini ve geleceğe ilişkin bilgiler bulacaksınız.

Mustafa ASLAN

———————

Gerard’t Hooft,Bilim Kurguları Bilimsel Temellere Dayanan Gelecek Tasarımları, Çeviren:Tufan Göbekçin, I. Basım: Alfa Yayınları Bilim Dizisi, İstanbul, Şubat 2014

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016