OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

beyoğlu’nun en güzel abisi

everest_beyoglunun_en_guzel_abisi

beyoğlu’nun en güzel abisi

Ahmet ümit’in yakın tarihimizden izler de bulabileceğimiz yeni romanı ‘Beyoğlu’nun En Güzel Abisi’ adlı romanı Everest Yayınları arasında okura ulaştırıldı.

yakın tarihimiz

Ahmet Ümit’in ‘Beyoğlu’nun En Güzel Abisi’ adlı yapıtı yakın tarihimizden olayın geçtiği yer itibarıyla Beyoğlu ( özellikle Tarlabaşı) ister istemez daha önce buralarda yaşayan Rum, Ermeni … vatandaşlarımızın yaşadıkları yerler olması nedeniyle tarihin kimi sayfalarını şöyle ya da böyle aralamak zorunlu oluyor. Tarlabaşı’ndaki Rum ve Ermeni yapıları gündeme sıksık gelen yapıtta 6-7 Eylül olayları ağırlık kazanıyor. Yazar 6-7 Eylül Olaylarını anlatırken dikkatli bir dil kullanıyor.

gezi olaylarından kentsel dönüşüme

Ahmet Ümit ‘Beyoğlu’nun En Güzel Abisi’ adlı yapıtında yakın zamanda yaşanan ancak bugün de etkileri süren Taksim Gezi   Parkı Olaylarından ve  Tarlabaşı’ndaki kentsel dönüşümden de söz ediyor. Yapıtta, kahramanımız Komiser Nevzat  Tarlabaşı’ndaki kensel dönüşüm nedeniyle ortaya çıkan rant kavgası olasılığı üzerinde duruyor.

güzel abi

Ahmet Ümit yapıtının adındaki “güzel abi” nin hangi şartlarda kullanıldığını da belirtiyor. Yazarın yapıtında belirttiğine göre “güzel abi”lik devletin görevini yapmadığı, vatandaşına iyi davranmadığı dahası hukukun adı var kendisi olmadığı durumlarda işlerlik kazandığını örneklerle açıklıyor.

Ahmet Ümit günümüz olayları  (Gezi Olayları) ve yakın tarih (5-7 eylül Olayları)  eşliğinde kitabı sonuna kadar okutacak bir bilmece sunuyor, ‘Beyoğlu’nun En Güzel Abisi’ adlı romanında.

 

Mustafa ASLAN

———————————–

Ahmet Ümit, Beyoğlu’nun En Güzel Abisi, I. Basım:Everest Yayınları, Ekim 2013

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016