OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

BEYİNDEKİ AYNALAR

aabcBEYİNDEKİ AYNALAR

Corrado Siniaglia-Giacomo Rizzolatti’nin kaleme aldığı  Beyindeki Aynalar adlı yapıt Alfa Yayınları  arasında okura sunuluyor.

Corrado Siniaglia-Giacomo Rizzolatti’nin kaleme aldığı  Beyindeki Aynalar adlı yapıtta yer alan bölümler ve bu bölümlerdeki konular şöyle sıralanıyor: Motor sistem adlı bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Bir fincan kahve,Frontal motor alanlarının düzenlenmesi, Parietofrontal devreler, ilk sonuç.

Eylemdeki Beyin adlı ikici bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Hareketler ve motor eylemler, Görsel motor özellikleri, Kavrama devresi, Görsel akımlar, Eylem sözlüğü, Ellerle görmek.

Çevremizdeki Uzam adını taşıyan üçüncü bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor:Nesnelere uzanmak,Vücut koordinatları, Yakın ve uzak, Poincaré’nin düellosu, Dinamik uzam kavramı, Eylemlerimizin değişken menzili.

Eylemleri Anlama adlı dördüncü bölümde yer alan kimi konu başlıkları şöyle sıralanıyor:Kanonik nöronlar ve Ayna nöronlar, Beslenme ve iletişim,  Ayna nöronlarının işlevi, Eylemin görsel temsili ve motor eylem olarak anlaşılması, Eylemin melodisi ve istemin anlaşılması.

İnsanlarda Ayna Nöronlar adını taşıyan beşinci bölümün konu başlıkları şöyle sıralanıyor: İlk kanıtlar, Beyin görüntüleme çalışmaları, Başkalarının istemlerini ayna sistemlerimizle yakalamak,  Sözlüklerdeki farklılıklar.

Altıncı bölüm Taklit ve Dil adını taşıyor. Altıncı bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Taklit ve öğrenme, Beden hareketleriyle iletişim, Ağız, el, ses.

Duyguların Paylaşılması adı verilen yedinci bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Duyguların rolü, Reil adasında birlikte öğrenelim, Empati ve duygusal renklendirme ve kaynakça.

Corrado Siniaglia-Giacomo Rizzolatti’nin kaleme aldığı  Beyindeki Aynalar adlı yapıtı beyin konusunda merak ettiğimiz kimi sorulara karşılık sunuyor.

MUSTAFA ASLAN

…………………………..

 Beyindeki Aynalar, Corrado Siniaglia-Giacomo Rizzolatti, Çeviren Devin Keleş, Alfa yayınları, İstanbul, Ocak 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016