OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Beyin Yaşlanır mı?

IMAG3240

 

BEYİN YAŞLANIR MI?

André Aleman’ın ‘Beyin Yaşlanır mı?’ adlı yapıtı Alfa Yayınları Bilim Dizisinden okurla buluştu. Aynı yayınevi beyinle ilgili  başka kitaplar da sunmuştu okurlarına.

konular

André Aleman’ın ‘Beyin Yaşlanır mı?’ adlı yapıtında yer alanbölüm ve  konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Birinci bölüm “Her şey Çok Hızlı Geçiyor” adını taşıyor. Bu bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Önyergılar, Bir piyano virtüözü, Sözlü ve görsel bellek, Çalışma belleği, Esnek düşünce, Düşünce hızı, Yedekler.

Kinci bölümün adı “Huzurlu Ruh Hali” adını taşıyor. Bu bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Kişilik değişiklikleri, Şimdide ve burada yaşamak, Duyguların önemi, Yaşlı beyinler ve duygular, Karanlık yaşlılık dönemi, Sosyal ilişkiler.

Üçüncü bölüm “Gri Hücreler” adını taşıyor. Bu bölümde yer alan konu başlıkları şunlardır: Beden hücrelerinin yaşlanması, 115 yaşındaki beyin, Yaşlanırken beyinde meydana gelen değişiklikler, Beyin hücrelerinde azalma, Pasa motifi, Derli toplu beyin.

Dördüncü bölüm “Unutkanlık ve Demans” adını taşıyor. Bu bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor: MCI tanısı, MCI’da beyin değişimleri, MCI’dan alzheimer’a, MCI’a karşı ne yapılabilir? Demans baş gösterdiğinde.

“Beden ve Ruh” adını taşıyan beşinci bölümde yer alan konular şöyle sıralanıyor:Hormonal değişiklikler, Menopoz şikayetlerine karşı östrojen, Testosteron ve beyin fonksiyonları, Gizemli hormon.

Altıncı bölüm “Maddeler ve Egzersizler” adını taşıyor. Altıncı bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Haplar, doğal takviyeler, Bilişsel eğitim, Fiziksel egzersiz.

Yedinci bölüm “Akıl Yaşla Gelir” adını taşıyor. Bu bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor:Bilgelik nedir? Yaşlılar nasıl akıl yürütür? Ne kadar yaşlı olunursa o kadar bilge mi olunuyor? tavşanla kaplumbağa, Deneyimli karar verici, Ağır ağır acele davran.

“İdeal Beyin” adı verilen sekizinci ve son bölümde yeralan konu başlıkları ise şöyle sıralanıyor: “Başarılı yaşlanmak,” Anne babanı itinayla seç, Ne yediğini bil, Aktif olun, Maneviyat, yaşam sanatı ve farkındalık, Beş aşamalı plan.

yaşlılık ve beyin

André Aleman’ın ‘Beyin yaşlanır mı? adlı yapıtı insaların ileri yaşlarda başlayan unutkanlık konularına değniyor. Yazar beynin  etken olarak kullanılabilmesi için merak edilen sorularla ilgili birçok görüş öne sürüyor. Özellikle beynin ve unutkanlık konusuna bağlı olarak alınacak takviye ilaç ve yiyecek konularına da değiniyor.

“Her ne kadar birçok karışımın beyin için iyi olduğu iddia edilse de sadece birkaçının iyileştirme ihtimali olduğu ya da gerilemeyei frenleyebileceği bilinmektedir.” (s.110)

André Aleman’ın ‘Beyin Yaşlanır Mı?’ adlı yapıtı beyinle ilgili özellikle beyinle ilgili birçok yanıt bulabileceğiniz bir yapıt.

Mustafa ASLAN

————————

Beyin Yaşlanır Mı?  André Aleman, Türkçesi:Gül Özlen, I. Basım:Alfa Yayınları Bilim Dizisi, İstanbul, Mart 2015

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016