OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Grigoriy Petrov’un Beyaz Zambaklar Ülkesi adlı yapıtının yeni basımını Alfa Yayınları geçtiğimiz günlerde okurlara sundu.

Beyaz Zambaklar Ülkesi adlı yapıtında G. Petrov sıfırdan bir ülkenin her yönden nasıl kalkınabileceğini anlatıyor, Fin tarihini eksen alarak tarihsel süreç içerisinde.

Beyaz Zambaklar Ülkesi adlı kitapta yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Grigoriy Petrov hakkında, Grigoriy Petrov ve Finlandiya, Finlandiya, Yohan Vilhelm Snellman, Beyaz Zambaklar Ülkesinde Balkanlarda.

BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİNDE

1.Mene, Tekel, Feres, 2- Kahramanlar ve halk, İkuynen Taistela, Soumi, Snellman, Kilise, İdare, Kışla, Futbol, Anne baba ve çocuklar, karokep, Köylülük, Rahip Macdonald.

EĞİTİM SEFERBERLİĞİ

Griory Petrov’un Beyaz Zambaklar Ülkesi adlı yapıtında Finlandiya tarihi anlatılıyor. Finlandiya tarihi aslında okura bir eğitim modelini de birlikte sunuyor.

İsveç’ten ayrılıp 1816 yılında Rusya ile birleşme kararı alan Finlandiya yeni dönemde toparlanma ve gelişme sürecine giriyor. Öncelikle eğitim seferberliği başlatılıyor. Öğretmenlerden din adamlarına, subaylara kadar, halk üzerinde etkili olabilecekler harekete geçiriliyor.

Bu arada İngiltere sayesinde Avrupa’da yaygınlık kazanan futbolla ilgili görüşlerinin olumsuzluğunu da belirteyim. Futbola kitlelerin neden kapılmamaları gerektiğini anlatıyor, yazar.

 

Griory Petrov’un Beyaz Zambaklar Ülkesi örnek bir kalkınma modeli sunuyor. Elbette aynısını alıp uygulamak olumsuz sonuçlar verebilir. Her toplum bu kitaptan yararlanmalı ve kendine uygun olanları almalı, bence.

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::::::::

 Beyaz Zambaklar Ülkesi, Griory Petrov’, Rusçadan Çeviren: Sabri Gürses, Alfa Yayınları’nda I. Basım: Kasım 2018, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016