OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

beyaz türkler küstüler

beyaz türkler küstüler

‘Beyaz Türkler Küstüler’ Alev Alatlı’nın ” ‘Or’da Kimse Var mı?” serisininin beşinci kitabı olarak ourla Everest Yayınları arasında buluştu. Ülkemizdeki değişimleri anlatan serinin bu kitabınfda ise günümüzde yaşananları veriyor.

 dün bugün

Dönem romanı yazmanın zorluklarından burada uzun uzadıya söz etmeye gerek görmüyorum. Alatlı, bütün zorlukları göze alarak dönem romanı yazmayı sürdürüyor., Türkiye’deki değişimleri anlattığı serinin beşinci kitabı ‘Beyaz Türkler Küstüler’le.

Alev Alatlı ‘Beyaz Türkler Küstüler’ adlı yapıtında günümüzü anlatıyor. Ancak yazar bugünü anlatırken geçmişe dönüşü de unutmuyor. Dönüşler okurun bugün yaşananları daha iyi anlamasını sağlıyor. Yakın geçmişte olanlar ülkemizde nasıl ve ne gibi değişimlere yol açtığını görüyoruz.

nişantaşı’nda  gezersin

Alev Alatlı ‘Beyaz Türkler Küstüler’ adlı yapıtında anlattıklarıyla çelişkileri ortaya koyuyor. Sol ve sosyal demokrat olduğunu söyleyen ya da böyle bir savı olanların  söz/eylem  çelişkilerinin en belirgini olarak Mustafa Sarıgül örneğiyle veriyor, bana göre.

“…Mustafa’yı da onlar giydiriyor. Sarı atkısı, sarı kravatı, sarıya boyattığı garibim güvercinleriyle her daim rüküş, her daim sığ, her daim haması ve ve mükemmel bir uyum içinde yükselen değerleriyle halkımızın.” (s.6)

ünlüler

Alev alatlı’nın ‘Beyaz Türkler Küstüler’ adlı yapıtı ülkemizin ünlü adları yer alıyor. Siyaset, sanat ve kültür dünyamızın önemli adları olaylarla bağlantılı olarak yapıtta yer alıyor.

“Demirel Cumhurbaşkanı DSP-MHP-ANAP koalisyon  hükümeti Ecevit  Başbakan. Gittiklerini ikinci gecesi, otelin lobisindeler, Saparmurat ‘ulusa sesleniş’ türünden bir programa çıkıyor. (s.319)

Alev Alatlı, kişiler ve olaylardan hareketle ülkemizde yakın zamanda meydana gelen değişme ve gelişmeleri zaman zaman eskilerle da bağlantı kurarak veriyor, ‘Beyaz Türkler Küstüler” adlı yapıtında.

Mustafa ASLAN

—————————–

Alev Alatlı, Beyaz Türkler Küstüler, I. Basım:Everest yayınları, İstanbul, Mart-2013

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016