OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Beyaz Bir Kıyı

Beyaz Bir Kıyı
20160116_120153

 

Sevinç Çokum’un ‘Beyaz Bir Kıyı’ adlı öykü kitabının yeni basımı Kapı Yayınları arasında okura sunuldu.  Yapıtta yazarın aynı kültüre sahip farklı uzamdaki insanlar  arasında yaşadıklarını paylaşıyor.

13 öykü

Sevinç Çokum’un ‘Beyaz Bir Kıyı’ adlı yapıtında on üç öykü yer alıyor:Bu yapıtta yer alan öykülerin adları şöyle sıralanıyor: Güle Adanmış Satırlar, Kalbimde Ziryab’ın Şarkıları, Yoksulluğun Güler Yüzü, Duygu Çağıymış O Çağ, Attarin Sokağı, Rahiyası Uçmuş O Gülün, bedevi Duygularla, Endülüs Kavşağında, Ahım, Uzun Kalan Güneş, Aziz’in Seccadesi, Çarşı ve Satıcı ve Naime’yle Son Buluşma.

“Seccade ona büyük babası İbrahim Aşir’in armağanıydı.  Dokuyanı, üreteni İbrahim Aşir’in annesi Kadın onu yüreğiyle sarıp ilmiklediğinde İbrahim Aşir daha çocukmuş. O ilmikler doğmadan önce içinde yıldızların ışıdığı, ayın battığı boya havuzlarında çilelerin nasıl boyandığını görmüş.” (s.90)

farklı ülke aynı kültür

Sevinç Çokum ‘Beyaz Bir Kıyı adlı yapıtında yer alan öykülerin uzamı Fas. her ne kadar seçilen yer farklı bir yer olsa da zaman zaman kendinizi İstanbul’un kimi semtlerinde duyumsayabiliyorsunuz.

Rabat’ın herhangi bir semtiyle İstanbul’un herhangi bir semti arasında bir farklılık göremiyor yazar, kültürel açıdan. sadece kentler değil yiyecek içecek ve insan davranışları açısından da yadırganacak bir durum olmadığı görülüyor, öykülerinde Sevinç Çokum’un.

Peki Çokum’un sözünü ettiği, öykülerinde dile getirdiği ortak kültürün kaynakları nelerdir? Karşımıza iki önemli öğe çıkıyor:Din ve tarihi geçmiş konularındaki ortaklığı saymak gerekiyor. Öykülerde bunların da ip uçları fazlasıyla yer alıyor.

Örneğin, yazar ‘Çarşı ve Çocuk’ öyküsünde yer alan şiirinde Rabat sahilleri için, “Rabat sahilinde suların sesi,/…/İstanbul’un kirlenmiş eski kokusu” olarak dizelerine taşıyor.

Sevinç Çokum’un ‘Beyaz Bir Kıyı’ adlı öykülerinde anlatıcı-yazar-kahraman benzeşmesi kültürel benzeşmeyle başa baş gidiyor. Yapay olarak çizilen sınırların insanların gönüllerine sınır çekemeyeceği gerçeğini seriyor gözler önüne, bu öyküler.

 

Mustafa ASLAN

———————-

Beyaz Bir Kıyı (Öykü), Sevinç Çokum, Kapı Yayınları’nda I. Basım:Ocak 2016, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016