OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Bergen Serüveni

IMAG3379

Bergen Serüveni

Bjorn Sortland’ın Sanatdedektifleri Dizisinin  onuncu kitabı ‘Bergen Serüveni’ Büyülü Fener Yayınları arasında okurlara sunuldu. Sortland çocuk ve gençlere yönelik bu dizideki kitaplarında okurlarında sanat konusunda duyarlılık yaratıyor.

sanat ve hırsızlık

Bjorn Sortland’ın ‘Sanat Dedektifleri Dizisinde yer alan öteki yapıtlarında da sanat ve sanat hırsızlığı konusu ağırlık kazanmakla birlikte sanat eserlerinin insanlığının ortak malı olduğu vurgusu da yer alıyor.

Bjorn Sortland ‘Bergen Serüveni’ adlı yapıtındada yine bir sanat hırsızlığı konusunu işliyor. yazarın yöntemlerinden birisi de,  okura serüvenle birlikte sanat eserleri hakkında bilgi veriyor.

‘Bergen Serüveni’ adlı yapıtında Picasso’nun  “Oturan Kadın” adlı tablosundan söz ediyor. Picasso’nun “Oturan Kadın” adlı tablosunun yapılışı tarihi ve nerede yapıldığı da okura veriliyor. Bu yapıtta ayrıca Monet’den de söz ediliyor.

bergen neresidir?

Bjorn Sortland’ın yapıtlarının her biri tarih vesanataçısından önemli olan yerlerde geçiyor. Yazarın uzam olarak seçtiği yerler arasında hep önemli sanat eserlerinin bulunduğu yerlerin olduğu görülüyor.

Bergen, sanat açısından dikkat çeken  bir yer, ancak daha çok yazar açısından önem taşıyor. Çünkü Bjorn Sortland’ın Bergen’de yaşadığı belirtiliyor. Yapıtta  yazarın yaşadığı yerin önemli sanat merkezleri hakkında serüven içerisinde bilgi veriliyor. Yapıtta Bergen’in verilen önemli yerleri arasında yer alanlar şunlardır: Bryggen (liman) ve Balık Pazarı, Statsraaad Lehmkuhl, Bergen Akvaryumu, Bergen Sanat Müzesi,  Floıbanen Füniküleri, Aziz Meryem Kilisesi, Daoğa tarihi Müzesi…

Bjorn Sortland ‘Bergen Serüveni’ adlı yapıtında da okurlarına nefes nefese bir serüven sunuyor.

Mustafa ASLAN

——————

 

Bergen Serüveni, Bjorn Sortland, I. basım: Büyülü Fener Yayınları, İstanbul, Şubat 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016