OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

bereketli topraklar üzerinde (açıklamalı basım)

IMAG2644Bereketli Topraklar Üzerinde

Türk Edebiyatı’nın önemli yapıtları arasında sayılan Orhan Kemal’in iki kez yazdığı ‘Bereketli Topraklar Üzerinde’ adlı yapıtı açıklamalı basımıyla okurla  Everest Yayınları arasında buluştu.

 farklılıklar…

Yapıt, okura, toplumumuzun geçrdiği aşamaları göstermesi açısından önem taşıyor.  Mazlum Vesek’in yayına hazırladığı yapıtta ‘Bereketli Topraklar Üzerinde’nin yazarıyla arasında geçen  serüvenleri anlatılıyor.  1953 yılında Dünya gazetesinde tefrika edildikten bir yıl sonra (1954) kitaplaşan yapıt. Tefrika ed,lerek gazetede yayımlanan  ve kitap olarak yayımlanan ‘Bereketli Topraklar ‘ üzerinde arasında da farklılıklar olduğu görülüyor. Orhan Kemal’in birçok yapıtı gibi  ikinci kez kaleme aldığı ‘Bereketli Topraklar Üzerinde ‘ adlı yapıtında her iki baskıda yeralan farklılıkları görmek açısından da önem taşıyor. Çünkü yapıtın ilk basımı ve ikinci basımı (1964) karşılaştırmalı olarak sunuluyor.

fotoğraflar konuşuyor

Orahan Kemal’in ‘Bereketli Topraklar’ adlı romanının açıklamalı baskısında romanda sözü edilenlerin de fotoğrafları yer alıyor.  Yerlerin eski ve bugünkü görüntüleri okurla paylaşılıyor. Okura yapıtta sözü edilen kimi yer ve kurunmların fotoğrafları sunularak  anlatılanlar daha da somutlaştırılıyor. Kitapta fotoğrafları verilen yerlerden kimileri şunlardır: Kuruköprü Meydanı (eski ve yeni durumu), 1900’lü yıllarda tarlada çalışan işçiler dinlenirken, Kalekapısı (Adana) Adana Çiftçi Birliği binası (Eski yeni görünümü),  Taşköprü (Eski ve yeni durumu),  Adana Dörtyol ağzı, 1930’lardaki Adana’nın genel görünümü, Caferiye Camii, Adana Tren Garı (Eski yeni durumu),  Ziyapaşa Bulvarı Holivut Mahallesi, Ziraat Bankası (Eski ve yeni durumu), Çetinkaya İstasyonu,  Adana Garı, Karpit  lambası, hereni denilen kazan, dönemin on liralık parası,Orhan Kemal, eşi Nuriye Hanım be çocuklarıyla, Orhan Kemal ‘Bereketli Topraklar’dayı yazdığı yıllarda kızı Yıldız’la,  Adana’da fabrika işçileri, Köylü cigarası kağıdı,  Orhan Kemal’in ‘Bereketli Topraklar Üzerinde’yi Çaycı Nadir’in çayhanesinde okuduğu anlatır. Sözü edilen Çaycı Nadir’in fotoğrafı okurla paylaşılıyor…

Edebiyat ve sinema

Orhan Kemal’in ‘Bereketli Topraklar Üzerinde’ adlı yapıtının açıklamalı basımında yer alan bölümler arasında yapıta ilişkin eleştiriler ve peyazperdeye aktarılışıyla ilgili bölümler de yer alıyor.  Eleştiriler bölümünde yeralan imzalardan kimileri şunlardır: Oktay Akbal, Yıldırım Keskin,  Seyfettin Başçıllar, Halil Aytekin, İsmet Ercan,  Demirtaş Ceyhun,  Tarık Dursun,  Fethi Naci, Taylan Altuğ, İrfan Yalçın, Mehmet Ergün,  Rekin Teksoy, Atilla Dorsay, Hasan Bülent Kahraman…

Edebiyatımızın ve sinemamızın başyapıtları arasında yer alan ‘Bereketli Topraklar Üzerinde’yle ilgili açıklamalı basım bir eksikliği dolduran özellikler taşıyor. Önerilir.

Mustafa ASLAN

—————————

Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal (Hazırlayan:Mazlum Vesek) I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Aralık 2014

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016