OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım

IMAG1567 (1)Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım

Napoli romanları olarak adlandırılan dört kitaptan oluşan dizinin ilk kitabı ‘Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım’ Everest Yayınları arasında okurla buluştu.

“Ortalık sessizleşti. Belli bir hayretle, iki kadının o anı beklediklerini ve bundan çekindiklerini anladım. Okulda öğrendiğim bir tekniği uygulamaya koydum; bu sistem şöyle işliyordu:ne yanıt vereceğimi bilemediğim bir soruyla karşılaştığımda, nereye varacağını bilen birinin kendinden emin sesiyle bir giriş yapıyordum.” (s.s. 319-320)

sosyo- ekonomik durum

Elena Ferrante ‘Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım’ da 1950’li yıllarının Napoli’si dahası İtalya’nın sosyo ekonomik durumu hakkında bilgi veriyor. Ticari yaşamdan, kadın erkek ilişkilerine kadar uzanan bir alanda okuru bilgilendiriyor. Yapıtta mahalle aralarındaki küçük atölyelerin var olma savaşlarını görüyoruz.

“Bunlar Cerullo marka erkek ayakkabılarıydı ama satışa konan, dore tokalı model değildi. Marcello’nun ayağında, bir süre önce kocası Stefano’dan satın almış olduğu ayakkabı vardı. Bu onun Rino ile birlikte aylar boyunca uğraşarak, defalarca yaparak ve bozarak, ellerini hırpalayarak yarattığı modeldi.” (s.360)

dostluk ve yaşam

‘Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım’ aslında bir dostluk romanı. Lila ve Lenu adlı iki arkadaşın öyküsünü anlatıyor. Zaman zaman elena-ferrante-my-brilliant-friendkimi sürtüşmeler yaşnsa da yapıtın dostluk ve arkadaşlık iletisi kendini hep koruyor.

Yapıt, Napoli’nin yoksul semtlerinden birinde okura sesleniyor. Elbeette bu semtin insanları da romanın dışında kalmıyor. capcanlı bir roman olarak okunuyor, ‘Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım’.

“Dört kız ağlıyorduk, çaresiz gözyaşları döküyorduk. Ama Pasquale sadece Lila’nın ağlaması üzerine yumuşadı. Duruma rıza gösteren ses tonuyla pekala bu akşam boş verelim, ben Solara ile başka bir sefer çözerim sorunumu, gidelim haydi,” dedi.” (s.s. 168-169)

İki adının üzerinden dostluğun bir sıcak çayın buğusu gibi kendini duyumsattığı, Napoli romanlarının ilki olan ‘Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım’  adlı romanda Ferrante’nin 1950 yılların Napoli’sinin sosyo – ekonomik yapısını, yer yer bitmesine karşın II. Paylaşım Savaşı’nın  da nefesinin duyumsandığı  görüyoruz.

 Mustafa ASLAN

———————–

Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım (roman), Elena Ferrante, Çeviren:Eren Yücesan Cendey, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Mayıs 2015

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016